Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dol?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dol?

Dol sau/ori/si altceva? In mai multe orase si pe Internet gasim reclame de genul: "Traduceri autorizate, apostilari, legalizari documente". Desi la sediul indicat nu se afla nici traducatorul autorizat, nu este nici un sediu al prefecturii sau tribunalului singurele institutii abilitate sa apostileze, reclama aduce persoanei juridice neautorizate foloase materiale. Care este incadrarea juridica a faptei/faptelor atat sub aspect penal, cat si civil, administrativ si comercial?
Cineva a scris

Ei au de fapt o societate cu obiect de acctivitate 7414, iar daca scrie traduceri, apostilari, nu inseamna ca le fac ei ci ca le pot obtine.
limba romana e interpretabila

Conform acestei logici, avand in vedere ca traducerile sunt considerate activitati notariale conform Legii 36/1995, procedeul poate fi extins cu usurinta de la traducatori spre notari, castigul baietilor destepti care iti iau banul fiind in acest caz mult mai consistent....E de mirare ca nu le-a venit ideea!!! Sau poate eu inca nu stiu...