Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... organigrama
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

organigrama

In institutia la care lucrez s-a modificat organigrama, in sensul ca s-au desfiintat directii, serviciii,au aparut alte directii, au fost comasate directii.Directia la care lucram continea un serviciu si un birou. A fost desfiintata directia si biroul si a ramas serviciul cu aceeasi denumire si acelasi obiect de activitate. Ni s-a comunicat ca seful de servici si-a pierdut postul, desi il ocupase prin concurs si ca va fi numit cu delegatie fostul director al directiei. Este legal?
freeelis a scris:

Da, este legala aceasta procedura...

Dar modelul de organigrama publicat pe site-ul anfp-ului este legal?
In acel model secretarul u.a.t. are in subordine tot aparatul de specialiate al primarului, iar secretarul se subordoneaza direct primarului...
S-a modificat L. 215/2001 sau trebuie respectat regimul incompatibilitatilor astfel incat primarul sa poata sa isi angajeze sotia, fiul, fiica?
Mai este valabila prevederea potrivit careia primarul dispune de un aparat de specialitate pe care il si conduce?
Va multumesc pentru raspunsuri
Legea nr.215/2001 nu s-a modificat, ultima modificare adusa legii nu priveste aparatul de specialitate ... Deci, prevederea referitoare la acest aparat este inca in vigoare.
Aparatul de specialitate al primarului este structurat pe compartimente functionale, în conditiile legii. Compartimentele functionale ale acestuia sunt încadrate cu funcÑionari publici si personal contractual. In acest caz, trebuie respectat regimul incompatibilitatilor pentru functionarii publici.