Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA in contextul noului cod fiscal - Dezbatere, ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA in contextul noului cod fiscal - Dezbatere, Solutii, ???

Conform noului cod fiscal PFA-ul va fi o specie pe cale de disparitie.
Majoritatea PFA-urilor existente vor fi incadrate la activitati dependende conform noilor criterii, si astfel impozitarea se va face ca in cazul oricarui salariu.

Am intors problema pe toate partile si nu gasesc nici o solutie.
Intrezareste careva vreo varianta sau ma duc sa suspend activitatea ?
O solutie cred ca ar fi, chiar si in conditiile astea, insa e rentabila doar pentru sume mari. Totusi nu stiu cat de aplicabila e.

Sa zicem ca un pfa primea lunar, facturat o suma de bani x. Dupa noul cod fiscal atat angajatorul cat si pfa-ul trebuie sa plateasca contributiile corespunzatoare aplicate la suma x.
Insa , daca in loc sa emita lunar cate o factura cu suma x, pfa-ul emite o data la 6 luni o factura cu suma de 6 ori X. Si in acest caz se vor plati contributiile atat de angajat cat si de pfa, insa baza de impozitare va fi limitata la 5 salarii medii pe ec, adica 9180 lei. si nu la toata suma 6 ori x.
Daca suma x este foarte mare, sa zicem chiar 9180 lei spre exemplu.
atunci emitand lunar factura pentru aceasta suma, s-ar plati la stat cca 5380 lei, insa emitand o data la 6 luni factura pentru 6x9180, s-a plati tot 5380 dar o singura data la 6 luni, in medie 900 pe luna, de 6 ori mai putin.

E corect rationamentul ? Se poate aplica ?

Povestea e ca noi gandim logic , si asteptam ca acelasi rationament logic sa aiba si ei !!
Nu mai spun ca prin modificarea codului fiscal se stabilesc obligatii la bugetele asigurarilor de sanatate, somaj si pensii !!
Nu vad in schimb nici o reactie de la organismele profesioanale in care fiecare suntem membrii !!
Intrebare. Dupa noul cod fiscal, veniturile din activitati dependente sunt considerate venituri salariale ?
Se poate aplica art III

Art. III. - (1) Orice venituri de natură profesională, altele decât cele salariale, se impozitează cu cota de impozit pe venit.
(2) Asupra veniturilor prevăzute la alineatul precedent se datorează contribuţiile individuale de asigurări sociale, asigurări sociale de sănătate şi asigurări de şomaj.
(3) Baza de calcul la care se aplică aceste contribuţii este limitată la 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale.
(4) Obligaţia declarării, calculului, reţinerii şi plăţii contribuţiilor prevăzute la alineatul precedent revine plătitorului de venit, în conformitate cu prevederile legale în vigoare. "
Aici nu se mai discuta de dependenta activitatii si include toate veniturile de narura profesionala.
grandanat a scris:

O solutie cred ca ar fi, chiar si in conditiile astea, insa e rentabila doar pentru sume mari. Totusi nu stiu cat de aplicabila e.

Sa zicem ca un pfa primea lunar, facturat o suma de bani x. Dupa noul cod fiscal atat angajatorul cat si pfa-ul trebuie sa plateasca contributiile corespunzatoare aplicate la suma x.
Insa , daca in loc sa emita lunar cate o factura cu suma x, pfa-ul emite o data la 6 luni o factura cu suma de 6 ori X. Si in acest caz se vor plati contributiile atat de angajat cat si de pfa, insa baza de impozitare va fi limitata la 5 salarii medii pe ec, adica 9180 lei. si nu la toata suma 6 ori x.
Daca suma x este foarte mare, sa zicem chiar 9180 lei spre exemplu.
atunci emitand lunar factura pentru aceasta suma, s-ar plati la stat cca 5380 lei, insa emitand o data la 6 luni factura pentru 6x9180, s-a plati tot 5380 dar o singura data la 6 luni, in medie 900 pe luna, de 6 ori mai putin.

E corect rationamentul ? Se poate aplica ?

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Buna!
Eu nu vad asa lucrurile.
De ex, eu sunt pfa.(pers fizica autorizata de ONRC) Pana acum estimam un venit, imi plateam anticipat impozitul si sanatatea si anul urmator le regularizam. De ani de zile, asa am procedat. Eh..trebuie sa recunosc ca sunt bulversata acum. Am sunat la fisc la relatii publice si habar n-au si ei..zic "Asteptam normele de aplicare!"

EU vad asa treaba asta cu contributiile: indiferent de ce suma castigi tu, indiferent ca tai lunar sau la 6 luni factura, contributiile tale la sanatate, somaj si CAS vor fi 9180 x 16.5%. = 1515. Acum...eu ma intreb unde e castigul, ca sanatatea inainte o plateam la venitul realizat, nu la o baza de calcul. Cumva se compenseaza ce voi avea de platit si ce plateam pana acum. Dar nu le-am inteles rationamentul.
Am intrebat la fisc : In conditiile in care mie imi retin societatile aceste contributii, eu mai tai factura? ei au zis Da...taiati factura in continuare." OK..tai factura si-atunci la anul depun declaratie de regularizare numai pt impozitul pe venit nu si pt contributii. Pentru ca dupa cum am inteles eu, chiar daca vei castiga mai putin sau mai mult decat 5 sal medii brute, tu vei plati contributii la aceasta limita.
Doar tu nu si societatea. SI probabil in Reg Jurnal de incasari si plati treci la cheltuiala contributiile retinute de societate. Domnii guvernanti s-au gandit doar la drepturile de autor cand au facut aceasta ordonanta. Nu s-au gandit si la cei care sunt autorizati de Reg Com si acre desfasoara activititati independente...

carmen adriana, utilizator
...ma da nime nu se sesizeaza ca nu poate fi modificat un cod fiscal,lege organica, cu o ordonanta de urgenta???...si9 principiul predictibilitatii normelor fiscale prevede un termen de 6 luni pana la aplicarea modificarilor tocmai pt a putea fi cunoscuute si asimilate...