avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme in familie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme in familie

Buna.
sunt nou pe forum si nu stiu daca postez bine asa ca sa nu "tipati".

Problema este in felul urmator.

Un cetatean Roman minor este tinut de catre parinti cu forta in alta tara , respectiv Spania.

Care ar fii procedura sau organele abilitate la care ar purtea apela pentru ca acesta sa se intoarca inapoi in tara cat mai repede cu putiinta. a fost retras de la scoala fara stirea lui si va trebui reinscris destul de repede.Problema este k nu e maltratata fizic ci psihic. nu mai are pofta de mancare, nervos tot timpul, plange continuu, etc

ma poate ajuta cineva cu niste informatii legate de modul prin care ar putea sa ajunga inapoi in tara in conditii legale?

va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:13, 16 Iulie 2007
adelaida minorul a stat in tara cu mama sa de cnd era mic pana acum..
tatal sau lucreaza de vreo 2 ani acolo.
abcdeadi, minorul nu a fost lasat in tara de capul lui. a stat impreuna cu mama sa pana in momentul in care a fost dus acolo. unul era comportamentul mamei aici altul este cnd a ajuns langa barbat. e de nerecunoscut spune baiatul.


Aceasta familie a fost cu parintii in excursie acum 3-4 ani in Spania. Minorul, atunci avand varsta de 13-14 ani a fost intrebat daca si-ar dori sa traiasca intr-o astfel de tara. Ce parinte poti fii sa intrebi la 13-14 ani un copil ce ii place? are oare la aceasta varsta capacitatea de a gandi?

Ei bine problema a aparut in urma cu un an, cnd minorul a spus parintilor k el nu pleaca din tara dar fara nici un rezultat. anul acesta de pasti a fost in excursie in Spania si a facut un mic scandal cu ai lui cum k el nu merge acolo orice ar fii.

bun au ajuns acasa aici mama, minorul nefiind singur in Romania a aprobat sederea. in urma cu o luna si ceva deja aflase niste zvonuri ca ar pleca din tara si a inceput din nou un scandal, de data asta atat de puternic incat nu a mai vrut sa recunoasca cuvintele "mama" si "tata" spunand k mai bine la orfelinat decat cu ei. vi se pare normal k un copil sa ajunga in aceasta situatie?


lasand la o parte constructia frazelor care lasa de dorit , ai lasat sa se inteleaga ca minorul nu a stat cu mama in tara "minorul nefiind singur in Romania a aprobat sederea" ca cine a aprobat-o nu ai spus si despre a cui sedere vorbesti.............este altceva,
trebuie sa recunosc ca ai construit si dirijat discutia in asa fel incat sa vii cu completari ce se vor a rasturna situatii.

Din punct de vedere juridic, eu nu gasesc in tot amalgamul nici o dovada de rele tratamente aplicate minorului, si din situatia prezentata se pare ca mama a incercat un an de zile sa explice minorului ca familia isi muta domiciliul in Spania, asa ca se pare ca familia a factut demersuri ca acest copil sa se obisnuiasca cu ideea ca va pleca din tara, nu este ceva asa "luat pe sus"
Daca s-a facut apel si la autoritati si acestea au concluzionat ca familia trebuie sa gaseasca o cale de intelegere, poate ca au o baza.
Daca in tara a stat cu mama cu atat mai mult, de aici reiese ca familia considera ca este important ca familia sa fie la un loc si copilul sa nu fie lasat in grija altor persoane.


Ultima modificare: Joi, 12 Iulie 2007
adelaida_07, utilizator
De la 14 ani , copilul are dreptul sa aleaga atat forma de educatie pe care doreste sa o urmeze , cat si cu cine doreste sa domicilieze , altii decat parintii sai. Deci , sa faca o cerere la autoritatea tutelara , la Primaria ultimului domiciliu daca mai exista si se va rezolva.
Daca mai exista ultimul domiciliu? #-o
Da, exista si e in Spania. Asa se cheama autoritatea care este responsabila si acolo? Ca si la noi? :-/

In rest, sper ca se mai linistesc cei care i-ar da pumni in gura adolescentului ca nu sta cuminte cu parintii si tace.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbarea custodiei de la tata la mama raduanacris raduanacris buna seara.baiatul care acum are 15 ani este incredintat spre crestere si educare tatalui de6ani.are hotarare definitiva si irevocabila.acum,tatal este in ... (vezi toată discuția)
Vreau sa plec de acasa cristina-maria05 cristina-maria05 Buna ..... Ma numesc Cristina si as dori sa plec de acasa din cauza parintilor mei . Am facut o prostie am avut o relatie de lunga durata cu el , am fost la ... (vezi toată discuția)
Vreau sa plec de acasa! ContSters295418 ContSters295418 Buna!Am 17 ani si vreau sa plec de acasa.Nu ma mai inteleg deloc cu parintii si vreau sa plec la iubitul meu care este major.Nu as vrea sa pateasca nimic el ... (vezi toată discuția)