Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... SC amendata pt. parcat masina pe spatiul verde - ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

SC amendata pt. parcat masina pe spatiul verde - posibil?

O societate comerciala poate fi sanctionata contraventional de catre Politia Comunitara pentru ca a parcat masina pe spatiul verde? Procesul verbal a fost intocmit in lipsa si fara martori intrucat "nimeni nu a vrut sa-si decline calitatea de martor". Probabil au facut poze la masina.

Intrebari:
-nu trebuia sanctionata persoana fizica care conducea masina?
-eventualele fotografii pot fi folosite? Fac ele dovada ca la data respectiva masina era pe iarba?
-e credibila imprejurarea ca nici un martor nu a vrut sa semneze in conditiile in care era trafic intens de populatie la acea ora prin locul respectiv?
Deci daca amenda v-a fost aplicata dvs,ca societate,va puteti indrepta in civil impotriva celui vinovat de contraventie pentru recuperarea pagubei
Sa inteleg din postul precedent ca SC nu poate fi amendata pentru asa ceva?

Nu se pune problema de recuperat paguba, intrucat administratorul societatii conducea masina.

Intrebarea era daca e corect intocmit pv-ul pe numele societatii.
Este legal intocmit.
Agentul avea la dispozitie ambele posibilitati,dar este posibil ca societatea sa fi "suparat" pe cineva
A facut societatea scoala de soferi? Apasa Societatea pe frana? Daca trece masina pe rosu ramane Societatea fara permis?
kimbao a scris:

Sa inteleg din postul precedent ca SC nu poate fi amendata pentru asa ceva?

Nu se pune problema de recuperat paguba, intrucat administratorul societatii conducea masina.

Intrebarea era daca e corect intocmit pv-ul pe numele societatii.

Da, este corect pv -ul pe pe numele societatii. Acel text de lege care nu v-a multumit mai sus este baza legala.
Nu conteaza cine conducea autoturismul. Oricine ar fi fost SC-ul poate recupera valoarea in civil. Bineinteles ca fiind administratorul, sc-ul nu va face asta.
A facut societatea scoala de soferi? Apasa Societatea pe frana? Daca trece masina pe rosu ramane Societatea fara permis?

SC-ul nu ramane fara permis, insa masina sa (proprietate) este parcata pe spatiul verde. Adica SC-ul poate cumpara dar nu poate suporta consecinte?
Cosmin-Traian Maglas, Consilier juridic