Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... deducere tichete de masa si tichete cadou
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

deducere tichete de masa si tichete cadou

tichetele de masa si tichetele cadou ,fiind venituri salariale intra in fondul de salarii, in brut?Fiind impozabile, impozitul fiind legat de deducere , acestea ar trebui sa intre in brutul total si la acest brut sa se calculeze deducerea?
@Dorina- este corect sa fie asa, pentru ca sunt considerate avantaje ;

In ce priveste tichetele de masa :
Inainte de 1.07 2010
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
b) tichetele de masă şi drepturile de hrană acordate de angajatori angajaţilor, în conformitate cu legislaţia în vigoare;
Dupa 1.07.2010
b) drepturile de hrană acordate de angajatori angajaţilor, în conformitate cu legislaţia în vigoare;

Deci nu e vorba sa fie incluse in veniturile brute, ci devin sume impozabile in sensul impozitului pe venit.
În urma discuţiei de pe forum tind să cred că guvernanţii noştri au deschis o cutie a Pandorei. Mă refer la faptul că, presupun, au vrut să impoziteze tichetele cu 16% (am si raspuns mai sus in acest sens), dar modul cum au făcut legea (şi prin coroborare alte articole din legi diferite) mă fac să cred că tichetele de masă trebuie incluse în fondul de salarii. Asta inseamna ca vor trebui plătite şi reţinerile, şi contribuţiile sociale aferente acestora.

După cum se vede, rezultă un hăţiş legislativ din care cu greu putem ieşi. Consider că o simplificare legislativă şi o diminuare a numărului de impozite şi taxe este necesară, cum ar fi cea propusa aici: www.avocatnet.ro/content/art...
acum , dupa publicarea minunatelor norme (hg 791/2010) avem ca tichetele de masa se includ in veniturile din salarii .
Se modifica pct 68 din norme cod fiscal , acel punct 68 referindu-se tocmai la acele elemente care se includ in veniturile din salarii.
Dar oug 58 /2010 , la art IV prevede ca :
Art. IV. — La data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de
urgență:
b) se abrogă prevederile privind scutirea de la plata
impozitului pe veniturile din salarii stabilite potrivit art. 8 din
Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă,
publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 260 din
13 iulie 1998, cu modificările și completările ulterioare.
Prevederile privind scutirea de la plata contribuțiilor sociale
obligatorii stabilite potrivit art 8 din legea 142/1998 raman in vigoare .

Deci : tichetele de masa sunt venituri de natura salariala dar nu le sunt aplicate contributiile obligatorii de asig sociale.
Deci, pana la urma, valoarea tichetelor de masa cand se introduce in stat influenteaza sau nu deducerea personala de baza? Multumesc!
Daca am acceptat ideea ca sunt venituri venituri salariale, contravaloarea lor majoreaza venitul brut lunar in functie de care se calculeaza deducerile personale la functia de baza prevazute de art. 56 din Codul fiscal;
As zice ca da, deducerea este influentata de valoarea tichetelor de masa .
Sa vedem ce opinie au si alti colegi .
Multumesc si eu :)