Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cazier judiciar persoana fizica nerezidenta in Romania
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cazier judiciar persoana fizica nerezidenta in Romania

Cine ma poate lamuri care este procedura de a obtine cazierul judiciar pentru o persoana fizica ,asociat unic al unei societatti de drept roman, dar care este din Franta? Ne trebuie acest cazier pentru inregistrarea in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Pentru cazierul judiciar al unui administrator Persoana Juridica straina (Franta ?) se depune cerere de eliberare cazier la Directia Generala a Politiei;
2.
Pentru cazierul judiciar al unui administrator Persoana Fizica straina (Franta ?), trebuie ca un cetatean roman sa depuna o cerere de eliberare cazier, insotita de o procura de imputernicire autentificata in tara straina, tradusa si legalizata in romaneste la Sectia de Politie teritoriala conform domiciliului cetateanuli roman.
P.S.
Pentru Registrul operatorilor va trebuie si un certificat de la ONRC din care sa rezulte ca persoana straina este administrator.
legalmgm, utilizator
Noi ne incadram la punctul 2: persoana fizica straina (Franta). Problema este ca el sustine ca la ei in Franta, aceasta procura de imputernicire nu este un act notarial si ca nu are logica sa fie autentificat de catre un notar din Franta.
Ma puteti ajuta cu mai multe detalii in acest sens?
Si un Avocat poate certifica semnatura