avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de inchiriere pentru punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de inchiriere pentru punct de lucru

Buna ziua,
Am o societate comerciala cu sediul in Bucuresti si doresc sa deschid un punct de lucru in Buzau.
Am incheiat deja un contract de inchiriere pentru sediul punctului de lucru cu un proprietar al unui imobil din Buzau.As dori sa stiu daca este necesar ca proprietarul imobilului sa mearga la administratia financiara de care apartine pt a obtine acea viza pe contract(avand in vedere noile modificari OG 54/2010).
Multumesc anticipat pentru raspuns!
P.S. Ce acte imi trebuie pentru infiintare punct de lucru in Buzau si unde se depun?
Cel mai recent răspuns: Elena Chiriac , Consilier juridic 18:11, 14 Septembrie 2010
Si pentru puncte de lucru trebuie acel certificat de unicitate sediu? eu stiam ca doar pentru sediu, fie la infiintare fie la schimbarea acestuia....!
Ai dreptate DERDERIAN, acel certificat de la administratia financiar se cere numai pentru sediul social.

Pt. AVDODO - actele pentru infiintare punct de lucru se depun la ORC unde ai sediul social, in cazul tau Bcuresti. Daca la punctul de lucru vei avea 5 angajati sau mai muti trebuie sa mergi la administratia financiara din Buzau si sa te inregistrezi (ti se va elibera CIF pentru punctul de lucru).

Pt. ROSE_ELL3 - de preferat contract de comodat, intrucat pt inchiriere se plateste impozit pe venit.
Ultima modificare: Marți, 14 Septembrie 2010
Denisa Stanca, Avocat
multumesc mult de tot, ma gandeam ca este obligatoriu sa fac contract de inchiriere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de comodat pentru sediu social ASKIM3GET ASKIM3GET Buna ziua As avea si eu o intrebare Vreau sa infiintez un SRL care isi va desfasura activitatea la sediul social (respectiv locuinta in care stau). ... (vezi toată discuția)
Ctr comodat pt infiintare srl-inregistrat la anaf? adela05 adela05 Am un contract de comodat, pentru sediul social al unei societati care urmeaza sa se infiinteze. Acest contract trebuie inregistrat la Administratia Fianciara? (vezi toată discuția)
Dovada sediu social Marcel Mihalache Marcel Mihalache Am inteles ca dupa ultimele modificari la legea 31, contractul de comodat nu mai este acceptat la ORC ca dovada spatiu, ci numai contract de inchiriere ... (vezi toată discuția)