Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de inchiriere pentru punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de inchiriere pentru punct de lucru

Buna ziua,
Am o societate comerciala cu sediul in Bucuresti si doresc sa deschid un punct de lucru in Buzau.
Am incheiat deja un contract de inchiriere pentru sediul punctului de lucru cu un proprietar al unui imobil din Buzau.As dori sa stiu daca este necesar ca proprietarul imobilului sa mearga la administratia financiara de care apartine pt a obtine acea viza pe contract(avand in vedere noile modificari OG 54/2010).
Multumesc anticipat pentru raspuns!
P.S. Ce acte imi trebuie pentru infiintare punct de lucru in Buzau si unde se depun?
Si pentru puncte de lucru trebuie acel certificat de unicitate sediu? eu stiam ca doar pentru sediu, fie la infiintare fie la schimbarea acestuia....!
Ai dreptate DERDERIAN, acel certificat de la administratia financiar se cere numai pentru sediul social.

Pt. AVDODO - actele pentru infiintare punct de lucru se depun la ORC unde ai sediul social, in cazul tau Bcuresti. Daca la punctul de lucru vei avea 5 angajati sau mai muti trebuie sa mergi la administratia financiara din Buzau si sa te inregistrezi (ti se va elibera CIF pentru punctul de lucru).

Pt. ROSE_ELL3 - de preferat contract de comodat, intrucat pt inchiriere se plateste impozit pe venit.
Denisa Stanca, Avocat
multumesc mult de tot, ma gandeam ca este obligatoriu sa fac contract de inchiriere.