Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... vanzare apartament cu sulta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

vanzare apartament cu sulta

Buna ziua tuturor !
As dori si eu un ajutor va rog.
Am divortat in anul 2000 iar divortul s-a facut in lipsa pentru ca fosta sotie a plecat pur si simplu.
S-a facut si partajul tot in lipsa in urma caruia mi s—a atribuit apartamentul mie . Si de platit o sulta in valoare de 1500 de euro. Negasind-o pe fosta sotie nici in ziua de azi… nu am avut cum sa-I dau sulta. Acum insa as vrea sa vand apartamentul si ma lovesc de aceasta sulta. Am deschis deja actiune in instanta pentru radiere pentru ca nu se mai pune problema de a plati . Intrebarea mea este daca pot vinde apartamentul ?
Multumesc !
cumparatorul poate fi dat in judecata de fosta dvs sotie.

Nu e adevarat. In ce temei legal?
Sulta e prescrisa si dobanditorul nu e debitorul sultei, domnu'.
Va multumesc inca odata pt raspuunsuri
Tot acel cineva scria aici pe forum … ca sulta nu e o sarcina . Apoi va intreb si eu …unde e logica acestei legi ,daca tot nu e nici o problema de a vinde apartamentul ? Si daca cumparatorul va vinde la randul lui …si tot asa …? De ce trebuie sa mai imi apara sulta in CF ? Si mai ales daca … e ca si prescrisa. Si ce e si mai si … de ce imi trebuie actiune in instanta pentru a o radia. Ce legatura are apartamentul cu aceasta sulta pe care EU trebuia sa i-o platesc si mai ales acum cand e deja prescrisa . Daca cumva un incendiu sau o alta catastrofa imi rade apartamentul de pe fata pamantului … eu mai trebuie sa-I dau sulta sotiei ? o intrebare mai mult hazlie la o chestiune ilogica
ion panaite, utilizator
sulta este prescrisa.nu cred ca sunt probleme la vanzare.
in eventulitate consemnati sulta la CEC pe numele fostei sotii, asa cum prevede Codul de proc civ, si atunci puteti sa vindeti linistit.
carmenmur a scris:

sulta este prescrisa.nu cred ca sunt probleme la vanzare.
in eventulitate consemnati sulta la CEC pe numele fostei sotii, asa cum prevede Codul de proc civ, si atunci puteti sa vindeti linistit.

multumesc pt interventie. asta e si problema ca....nu se mai poate consemna undeva chiar daca as dori sa o platesc si acum , decat prin actiune in instanta. Am fost in audienta la sefa CFsector5 si mi-a aratat o lege prin care trebuie sa fac actiune in instanta iindiferent daca se achita sau se prescrie.