avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mai este nevoie de succesiune ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mai este nevoie de succesiune ?

Buna ziua,

In actul de vanzare-cumparare prin care am dobandit apartamentul apare decat numele meu, dar se specifica faptul ca eram casatorita cu sotul meu (se specifica si numele lui, acum acesta a decedat).
De asemenea, la semnaturi nu apare decat semnatura mea si a celor care au vandut.
In aceste conditii (sotul meu a decedat), mai este nevoie sa se faca vreun act de succesiune sau este suficient numai certificatul de deces prin care dovedesc faptul ca acesta a decedat.
Fiica mea, necasatorita, are drepturi asupra apartamentului ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 14:50, 19 August 2010
Sunt costuri mari pentru obtinerea succesiunii ?
Este necesar sa dezbateti succcesiunea de pe urma sotului.
Certificatul de mostenitor atesta calitatea mostenitorilor, intinderea drepturilor succesorale si masa succesorala.
kyky_micky a scris:

Sunt costuri mari pentru obtinerea succesiunii ?


Nu, daca mergeti in termen de 2 ani ( nu platiti si impozit).
Pt costuri exacte intrebati un notar.
Un ordin de marime se poate ? Cam cat % din valoarea apartamentului ?...sau nu se tine cont de valoarea apartamentului ?
Exista niste tarife notariale, fiecare il practica pe care il doreste, si exista si grile in functie de zona, valoare etc.

Costurile efective vi le poate spune doar notarul. Daca nu va convine, intrebati la mai multi ( cum am zis, au tarife diferite).

Alte discuții în legătură

Este posibila vanzare unui imobil fara dezbaterea mostenirii? diana87 diana87 buna ziua! am si eu o nelamurire in legatura cu vanzarea unui apartament care este pe numele parintilor, iar unul dintre ei este decedat de 3 ani si nu am ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire giovi_mik giovi_mik buna ziua.in legatura cu dezbaterea de mostenire:acum o luna si jumatate mi-a decedat tatal,nu am fct dezbaterea;la doua saptamani dupa decesul tatalui,a ... (vezi toată discuția)
Probleme de mostenire leusan leusan Tatal meu a decedat.Are un certificat de mostenitor dupa tatal lor(bunicul) impreuna cu fratii sai , si mama sa pe cote parti ,fara a fi iesiti din ... (vezi toată discuția)