Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... buna ziua
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

buna ziua

presupunem ca am fost victima unui viol..sunt majora...am depus plangere...inculpatul a fost retinut pt 29 de zile..nu sunt singurul cap de acuzare...pot retrage plangerea ? multumesc .
Stimati colegi,este cumva inserat in actualul text al art.197 cp faptul ca in cazul alin.1 poate interveni inlaturarea raspunderii penale a faptuitorului prin impacarea partilor sau retragerea plangerii partii vatamate?Sa nu confundam faptul ca in cazul alin.1 este necesara plangerea prealabila cu posibilitatea producerii de efecte juridice in cazul retragerii plangerii.Astfel,va rog sa observati ca in cazul art.184 cp de ex.-vatamarea corporala din culpa-alin.4....pt.faptele prevazute de art.1 si 3 ....,impacarea partilor inlatura caracterul penal al faptei...deci legea prevede in mod expres aceasta posibilitate,pe cand in cazul art.197 nu.
andymaurul, utilizator
cui ar trebui sa ma adresez pt a retrage plangerea ? :| agentii carora am dat declaratia nu vor sa ma ajute
Depuneti precizari scrise in care aratati ca nu aveti pretentii in legatura cu raspunderea penala si civila a inculpatului.
va puteti retrage plangerea. insa credeti ca e bine ce faceti?
daca retrag..voi fi chemat la proces sau voi mai fi contactat ?