avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 293 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... buna ziua
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

buna ziua

presupunem ca am fost victima unui viol..sunt majora...am depus plangere...inculpatul a fost retinut pt 29 de zile..nu sunt singurul cap de acuzare...pot retrage plangerea ? multumesc .
Cel mai recent răspuns: utilizator900 , utilizator 19:16, 15 August 2010
Solicitati avocatului inculpatului-daca nu aveti avocat-sa solicite instantei sa se judece fara public avand in vedere ca este vorba de o infractiune de viol,vazand caracterul intim si deosebit al faptei ce presupune lipsa publicului.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 August 2010
andymaurul, utilizator
sunt interesat..daca sunt mai multe victime..aceastea sunt audiate separat ? sau toate odata? sunt speriata de faptul ca s-ar putea afla ca sunt parte vatamata ! multumesc anticipat
In mod cert se poate afla ca sunteti parte vatamata.
nu se poate ascunde asta?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infracþiunea de viol ! alexsisco alexsisco Buna seara , cine imi poate spune care este raportul dintre infracţiunea de viol şi act sexual cu un minor ? (vezi toată discuția)
Viol - agravanta, impacarea partilor ela76 ela76 Cineva m-a informat ca, in cazul violului, impacarea partilor inlatura raspunderea penala. Dupa cate am vazut eu, doar retragerea plangerii prealabile in cazul ... (vezi toată discuția)
Corupere de minori iulian11 iulian11 buna la toti. am si eu o intrebare daca nu va suparati. care e diferenta dintre act sexual cu minor si viol minor? adik ma refer la faptul dak persoana ... (vezi toată discuția)