Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apa rece ,,furata"=pierderi apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apa rece ,,furata"=pierderi apa

apa rece ,,furata"= pierderi apa, pe care tot cei care consuma o platesc in final.de 5ani platim pierderi de cate 40-80 mc pe luna.am vecini care dau citirea cu 1 mc apa rece si 0 mc apa calda; sau 1mc apa rece si 0,5mc apa calda. una din vecine chiar de 5 ani are 0 mc apa rece.am sesizat la asociatie ca nu e posibil asemenea consum.cei de acolo ne-au sfatuit sa facem pomana sa le platim si la pensionari apa, ca doar suntem salariati.suntem 3 familii salariate si restul de 17 pensionari. acum mai nou le vom plati si gazul, caci contoarul e comun si ei se incalzesc mai ieftin la aragaz. ce sa fac? am ajuns la limita rabdarii. va rog astept un sfat.
Diferent/ pierderea sau cum ii mai zice se repartizeaza la nr. de persoane.:D
Conform legii, pierderilela apa calda si rece se rapatizeaza astfel: pana la 10% din pierderi pe baza consumului fiecarui apartament si diferenta pa nr. de persoane.
floroiu61cris, utilizator
floroiu61cris a scris:

Conform legii, pierderilela apa calda si rece se rapatizeaza astfel: pana la 10% din pierderi pe baza consumului fiecarui apartament si diferenta pa nr. de persoane.

De unde le tot scoateti?

ART. 47 din Legea 230
Cheltuielile asociaţiei de proprietari sunt următoarele:
a) cheltuieli pe număr de persoane care locuiesc sau desfăşoară activităţi în proprietăţi individuale;
b) cheltuieli pe consumuri individuale;
c) cheltuieli pe cota-parte indiviză, în funcţie de suprafaţa utilă a proprietăţii individuale;
d) cheltuieli pe beneficiari, aferente serviciilor individuale ale proprietarilor, dar gestionate financiar prin intermediul asociaţiei de proprietari;
e) cheltuieli pe consumatori tehnici;
f) cheltuieli de altă natură.

Si eu vreau sa lamuresc... Am citit legea 230/2007 si am inteles la fel cum a spus floroiu61cris. Trebuie sa atrag atentia admistratorului, dar cu atatea intepretari nu se mai stie cum se repartizeaza..#-o De fapt, in lege scrie in felul urmator (valabil pentru blocuri contorizate integral- respectiv apometre apa calda, apa rece si repartitoare caldura):

Art. 39. - (1) Cheltuielile pe consumuri individuale reprezinta cheltuielile asociatiei pentru: apa rece si canalizare; apa calda menajera; energia termica, combustibilul si apa rece pentru prepararea apei calde; gaze naturale; incalzirea apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decat aceea de locuinta.
(2) Cheltuielile pe consumuri individuale se repartizeaza in functie de indexul contoarelor individuale sau in functie de alte criterii in baza carora se pot individualiza consumurile.
Art. 40. - (1) Daca sunt intrunite conditiile prevazute in actele normative in vigoare cu privire la asigurarea gradului de montare a repartitoarelor de costuri pentru apa sau incalzire, atunci repartizarea acestor utilitati se stabileste prin decizie a comitetului executiv al asociatiei de proprietari, printr-un regulament propriu care trebuie sa cuprinda prevederi cu privire la modul de citire, de calcul si de repartizare a contravalorii consumurilor respective.
(2) Daca toate proprietatile individuale din condominiu au sisteme proprii de inregistrare a consumurilor, asociatia de proprietari poate stabili modul de plata a cheltuielilor pe baza de conventie cu caracter individual, considerat ca un serviciu suplimentar, diferit de contractul de furnizare a serviciului, incheiat cu furnizorul serviciului, cu acordul tuturor beneficiarilor serviciului respectiv. In toate cazurile, plata consumurilor proprii nu scuteste niciun proprietar de la plata contributiei la cheltuielile comune.
Art. 41. - (1) Cheltuielile pe consumuri individuale se repartizeaza in functie de indexul repartitoarelor de costuri, conform normei tehnice si metodologiei elaborate de Autoritatea Nationala de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice.

Eee.. si aici intervine ANRSC care emite norme de calcul a apei contorizate individual si cum se vor calcula diferentele care apar la facturare (nu mai stiu numarul de hotarare). De pe un sait am reusit sa gasesc......iata...

Regulament* pentru calculul valorii consumului de apa rece si
calda in blocurile cu apartamente contorizate individual

* Pentru blocurile cu contor de bransament
Conform art. 42 din H.G. nr. 400/2003 Adunarea Generala a proprietarilor din asociatia de
Proprietari la convocarea obligatorie a Comitetului Executiv/Presedintelui, urmare a
solicitarii a cel putin unuia dintre proprietarii contorizati individuali (in baza aplicarii
prevederilor Legii nr. 199/2000, modificata prin O.G. nr. 78/2001 si a H.G. nr. 933/2004 cu
privire la obligatia proprietarilor de a-si contoriza propriile consumuri), are obligatia sa adopte

o HOTARARE cu privire la contorizarea individuala a consumurilor de apa rece si calda.
Pentru bunul mers al lucrurilor in cadrul asociatiei de proprietari Hotararea Adunarii Generale
a proprietarilor trebuie sa cuprinda urmatoarea procedura:
1. Se determina din valoarea facturii, procentul stabilit, de maxim 10 %, pentru
consumul/pierderile de pe spatiile comune (in subsol, ghena, spalatul scarii si/sau
pierderile pe distanta de la bransament/camin la subsol) care se repartizeaza, tuturor
proprietarilor, indiferent daca sunt contorizati sau necontorizati individual, in functie de
cota-parte indiviza (functie de suprafata utila a apartamentului).
2. Se determina costul mediu pentru 1 m.c. de apa rece/calda prin impartirea valorii din
factura, la cantitatea de apa facturata la bransament specificata pe factura;
3. Se citeste si se consemneaza consumul in m.c. inregistrat pe contoarele din apartamentele
contorizate (diferenta dintre indexul vechi si cel nou);
4. Se inmulteste costul mediu pentru 1 m.c. de apa rece/calda cu consumul in m.c. inregistrat
pe contoarele individuale pentru fiecare apartament contorizat;
5. Valoarea rezultata este suma pe care trebuie sa o plateasca pentru apa rece/calda
proprietarul apartamentului contorizat. Se calculeaza suma totala a valorilor rezultate
pentru apartamentele contorizate.
6. Se face diferenta dintre valoarea de pe factura si valoarea rezultata la pct. 1). Din acest
rezultat se scade valoarea rezultata pentru apartamentele contorizate conform pct. 5) iar
ceea ce ramane se repartizeaza, pe numarul curent de persoane care locuiesc in
apartamentele necontorizate.

Sper sa reusesc si eu sa-i dau de cap... Astept sa hotarasca Comitetul Executiv modul de calcul sau aplic norme ANRSC ?.... :O

HG 400/2003 a fost aborgat de HG 1588/2007. Oricum, la art. 42 nu prevedea nimic din ce ati scris dvs. Mai mult, ceea ce ati scris dvs a fost preluat, probabil, de aici:

[ link extern ]