Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie sau testament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie sau testament?

Buna ziua,
Bunica si tatal meu sunt proprietari 50-50 la un apartament dupa ce s-a facut succesiunea dupa bunicul meu ( tatal meu fiind singurul copil al lor).
In cazul in care bunica ar vrea sa-mi cedeze partea ei mie ( singurul nepot) care ar fi actul pe care sa nu-l poate ataca tatal meu?
Ar fi vanzare-cumparare asa cum s-a spus mai sus, dar cu achitarea reala a pretului (deci nu o vanzare-cumparare care este de fapt donatie). O alta posibilitate este un contract de intretinere. Dar in ambele cazuri tatal dumneavoastra cel mai probabil va afla.
Ar mai fi varianta testament. Bunica ar putea dispune prin testament in favoarea dumneavoastra doar de jumatate din bunurile ei astfel incat tatal sa nu considere ca i s-a incalcat rezerva. In acest caz veti deveni proprietar doar la moartea ei, si veti fi in indiviziune cu tatal.
As dori sa devin mostenitor la moartea bunicii mele. De fapt pe mine nu ma intereseaza decat sa nu poata instraina tatal meu casa fara acordul meu la "sfatul" unor terte persoane implicate "sau nu ".
Cred ca nu sunteti lamurit cum stau lucurile, deci:
-tatal dvs. fiind unicul mostenitor va culege intreaga mostenire la decesul bunicii, dvs neavand absolut nici un drept, tatal putand sa instraineze averea dupa bunul plac,
-puteti mosteni averea bunicii doar in masura in care tatal decedeaza inainte mamei sale, adica a bunicii ( predecedeaza) - lucru putin probabil si astfel culegeti ceea ce ar fi cules daca ar fi fost in viata adica intreaga mostenire- in speta imobilul.
-n-am mai pus la socoteala o situatie in care decedeaza bunica , mostenirea ramane a tatalui , care ulterior se casatoreste , apoi decedeaza tatal si mai ia si sotia supravietuitoare o cota de 1/4 din imobil, iar dvs. ramaneti cu restul .
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
lucille21 a scris:

Buna ziua,
Bunica si tatal meu sunt proprietari 50-50 la un apartament dupa ce s-a facut succesiunea dupa bunicul meu ( tatal meu fiind singurul copil al lor).
In cazul in care bunica ar vrea sa-mi cedeze partea ei mie ( singurul nepot) care ar fi actul pe care sa nu-l poate ataca tatal meu?

cum asa?
de ce jumu/juma?
ori 1/2 +1/4, ori bunica a renuntat la mostenirea sotului, 1/4+ 3/4?
oricum, o cesiune de drepturi succesorale, cred..ca sa fie in contradictoriu cu dvs..tatal dvs:)
contract de vanzare-cumparare e cea mai sigura modalitate.