Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie sau testament?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie sau testament?

Buna ziua,
Bunica si tatal meu sunt proprietari 50-50 la un apartament dupa ce s-a facut succesiunea dupa bunicul meu ( tatal meu fiind singurul copil al lor).
In cazul in care bunica ar vrea sa-mi cedeze partea ei mie ( singurul nepot) care ar fi actul pe care sa nu-l poate ataca tatal meu?
Sa va faca o donatie cu clauza de intretinere. Sau o simpla donatie asupra partii pe care o are . Tatal dvs. nu poate afla decat daca va plati impozitul sau daca ii va trebui un certificat fiscal.
Taxele la notar ar fi mai mici. Contractul de donatie este cel mai tare , de principiu, irevocabil.