Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... 20 DE ANI PEDEAPSA - fara a exista procedura ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

20 DE ANI PEDEAPSA - fara a exista procedura indeplinita ?

Cetateanul X,este arestat si condamnat la 20 de ani,pentru omor.
Acest lucru se intampla prin 1993 - 1994.
Este pus de anchetator,prin presiuni psihice si chiar lovituri fizice,sa recunoasca fapta. Nu se efectueaza expertiza psihiatrica. Nu se efectueaza reconstituire. La locul unde se afla X,in momentul cand a fost savarsita fapta,nu s-au gasit urme se sange al victimei. Picaturi de sange,al victimei,gasindu-se pe holul scarii,in blocul unde locuia X.
In urma unui proces,X,este condamnat la 20 de ani inchisoare.

Era obligatorie efectuarea expertizei psihiatrice a lui X ?
Chiar daca,X,a fost obligat sa recunoasca o fapta ce nu a savarsit-o, procurorul, avea obligatia sa dovedeasca,la modul concret,ca X,este autorul ? Cum trebuia sa faca acest lucru ?
Procurorul,pentru a ajunge la concluzia ca X,este autorul,s-a ghidat pe declaratii ale mamei si susorii victimei si ale unchilor victimei,din care reiesea ca X,avea un comportament violent.

Ce ar trebui facut acum,pentru a se vedea daca X,a fost,ori nu a fost autorul ?

Va multumesc.

Sigur, mai intai trebuie demonstrata eroarea judiciara..abuzul. Nu este exclusa ipoteza unei condamnari pe nedrept, mai ales ca exista precedente. Au fost cateva cazuri, dintre care unul cel putin mult mediatizat. Nu imi amintesc numele celui nedreptatit.
Cu siguranta ca aexista si erori judiciare.
Art. 504 s-a adoptat la presiuni internationale...tocmai pentru ca si statul roman sa recunoasca ca poate sa greseasca...si ca nu este mai presus de lege...
Dar problematica interpretarii probelor constituie o problema care constituie un atribut suveran al instantei nationale.
Pot exista si situatii in care probele sa nu indice vinovatia persoanei...In aceste cazuri, discutiile sunt cazuale...

avocat Claudiu Lascoschi
legally a scris:

Sigur, mai intai trebuie demonstrata eroarea judiciara..abuzul. Nu este exclusa ipoteza unei condamnari pe nedrept, mai ales ca exista precedente. Au fost cateva cazuri, dintre care unul cel putin mult mediatizat. Nu imi amintesc numele celui nedreptatit.

Era vorba de cazul "Tundrea". A fost arestat si condamnat ptr. viol cu moartea victimei. Dupa 12 ani se constata (datorita ADN) ca nu este el vinovatul si este eliberat. Ajunge sa ceara despagubiri...dar moare instantaneu. Se zice ca,de moarte naturala,datorita bolilor...
Mai exista si altii. Unii,chiar condamnati pe viata,datorita unei simple declaratii a unui singur martor...
Sunt mai multi "simplii cetateni" interesati de astfel de cazuri,pe care le monitorizeaza mult mai bine decat cei...in drept.
Din pacate cazul Tundrea este unul izolat.
Am refuzat cazuri in care persoana era achitata pentru omor de catre prima instanta.Cred ca a fost condamnata in instanta de apel ( dar nu stiu sigur pentru ca nu m-a interesat)
Trebuie analizata problema cu atentie, inspiratie, inteligenta, cunoasterea normelor de drept procesual si o analiza a tuturor indiciilor posibile...indicii care te pot duce la o concluzie sau la alta...
Nu trebuie uitat faptul ca un omor nu poate sa fie sanctionat penal...

Simplii cetateni nu au o calificare suficienta pentru a analiza la un nivel de inalt standard problemele...
Daca pot gresii judecatorii...simplii cetateni pot gresi in 95% din cazuri ( dupa parerea mea)
Sunt stiinte la care nu orice persoana poate avea un acces neingradit...
De aceea, cateodata si judecatorii pot gresi daca nu acorda atentia cuvenita...

avocat Claudiu Lascoschi

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Din pacate cazul Tundrea este unul izolat.
Am refuzat cazuri in care persoana era achitata pentru omor de catre prima instanta.Cred ca a fost condamnata in instanta de apel ( dar nu stiu sigur pentru ca nu m-a interesat)
Trebuie analizata problema cu atentie, inspiratie, inteligenta, cunoasterea normelor de drept procesual si o analiza a tuturor indiciilor posibile...indicii care te pot duce la o concluzie sau la alta...
Nu trebuie uitat faptul ca un omor nu poate sa fie sanctionat penal...

Simplii cetateni nu au o calificare suficienta pentru a analiza la un nivel de inalt standard problemele...
Daca pot gresii judecatorii...simplii cetateni pot gresi in 95% din cazuri ( dupa parerea mea)
Sunt stiinte la care nu orice persoana poate avea un acces neingradit...
De aceea, cateodata si judecatorii pot gresi daca nu acorda atentia cuvenita...

avocat Claudiu Lascoschi

Scuze ! Dar,nu ati luat in calcul ghilimelele...Acum,sper sa intelegeti.
O seara buna. Cu stima.