Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare locuinta cu chirie de la ANL
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare locuinta cu chirie de la ANL

Locuiesc intr-un apartament cu chirie de la ANL si am inteles ca dupa 5 ani se poate cumpara. Problema mea este urmataorea: dosarul de inchiriere a fost facut pe numele meu dar au fost luate in calcul si datele sotului si ale copilului minor, este vorba de un apartament cu 3 camere. Intre timp s-a pronuntat divortul si in locuinta ANL am ramas eu si copilul. Nu stiu daca se mai face o noua evaluare a dosarului...sau daca
mai am posibilitatea sa achizitionez acest apartament? Sau mi se da o alta optiune?
in contract se specifica foarte clar: contractul se reziliaza in cazul schimbarii componentei familiei (dupa mintea mea asta poate inseamna orice, deces, divort, nasterea unui copil)

contractul este incheiat in baza legii 152/1998

conditiile de acordare a acestor locuinte sunt stabilite individual de fiecare primarie si cuprind, venitul, locul de munca, domiciliul, suprafata ocupata pe membru de familie

printre aceste conditii exista si una in care se specifica ca cei care au beneficiat de o locuinta din fondul locativ al statului in regim de inchiriere nu mai pot beneficia inca o data de o asemenea locuinta

pentru croiterii cel mai bine este sa accesati linkul de mai jos
[ link extern ]
Exact, poate insemna orice...
Trebuie vazut contractul...
Rezilierea este o sanctiune care intervine pentru neexecutarea culpabila a obligatiilor... Sau, ca sa ma exprim mai pe-nteles: Cu ce ar fi vinovat un titlular de contract daca unul din membrii familiei sale ar pleca dintre noi inainte de vreme?
Caracter intuituu persoane al contractului? (in considerarea persoanei?) .... da dar asta s-ar aprecia in persoana titularului ... ori inteleg ca acesta sunteti dvs...
Rezilierea este o sanctiune care intervine pentru neexecutarea culpabila a obligatiilor, dar totusi trebuie vazut contractul.

In contract scrie: "Rezilierea contractului de inchiriere inainte de termenul stabilit se face:
- in cazul in care componenta familiei titularului se modifica dupa inchierea contractului de inchiriere" Doar atat!

Sa inteleg ca se reziliaza automat, sa speram ca se va va face un alt contract dar atunci intervine urmatorul paragraf
"2.Titularul cererii de locuinta si ceilalti membrii ai familiei acestuia – sot/sotie, copii si/sau alte persoane aflate in intretinerea acestuia - sa nu detina si sa nu fi detinut o alta locuinta in proprietate si/sau sa nu fie beneficiarul unei alte locuinte cu chirie, proprietate de stat,proprietate a unitatii administrativ-teritoriale sau a unitatii in care isi desfasoara activitatea, in municipiul Bucuresti, indiferent in care sector al acestuia." ([ link extern ] >
E posibil sa fie o clauza abuziva, in acest caz va purtati ca si cum contractul dv. ar fi perfect valabil si faceti cerere sa cumparati acel apartament. In cazul in care va izbiti de un refuz bazat pe acea clauza din contract, ii dati in judecata.
Aceste lucruri nu cred sa le puteti face fara ajutorul unui jurist.
Si acest sfat este indoielnic, trebuie vazut contractul ca sa spui cu siguranta ca este clauza abuziva ori ba.