Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Sfat juridic achizitionare TEREN langa drum national
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Sfat juridic achizitionare TEREN langa drum national

Buna ziua!

Situatia este urmatoarea: am gasit un teren in Crevedia, la drumul national, la un pret acceptabil. Terenul are forma unui dreptunghi, cu ipotenuza la drumul national 1A. Dimensiunile ar fi: 17 metri cateta perpendiculara pe axul drumului, 36 m cateta care ar intersecta drumul in unghi de 30 grade si 39 m ipotenuza (latura care e exact paralela cu drumul). De la drumul national mai e o distanta pana la teren de maxim 8-10 metri (retragerea a fost lasata prin 1998 cand au pus stalpii de lumina).

Intrebarea este: pot construi o casa de 80-90 mp pe respetivul teren? Care ar fi retragerile minime obligatorii de la: drum, vecini (spate (la 36m) si laterala dreapta[la 17 m))?

Va multumesc anticipat!

Grea geometria asta...Hai sa stabilim odata: daca e dreptunghi, atunci are LUNGIME, LATIME, si DIAGONALE care sunt egale. IPOTENUZA este latura care se opune unghiului drept (de 90 grade), iar CATETELE sunt laturile care formeaza unghiul drept, intr-un TRIUNGHI DREPTUNGHIC, deci in nici un caz ipotenuza nu e perpendiculara pe o cateta...Asa ca, daca impartim dreptinghiul in 2 triunghiuri dreptunghice dealungul diagonalei, atunci o sa avem doua triunghiuri congruente (egale) ale carui catete sunt lungimea si latimea triunghiului, iar ipotenuza este diagonala dreptunghiului.
:O:O:O
E de o luna jumatate mesajul... Si nu conteaza care ce si cum e, doar ca nu era exprimat corect si noi asteptam detalii de la autor.