Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilierii juridici dispar ca profesie conform noului ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilierii juridici dispar ca profesie conform noului COR?

se pare ca ni se pregateste ceva frumos de catre acest guvern minunat .. prin noul COR cu aplicare din 2011 ..profesia de consilier juridic va disparea din clasificarea ocupatiilor .din cate stiu noi avem o lege un statut perfect legale si in vigoare .. da la 1 ianuarie cum voi fi incadrata conform noului COR .. specialist in domeniul juridic neclasificat in grupele de baza anterioare .. ??
Ministerul Muncii pregateste o noua clasificare a ocupatiilor. Din nomenclator au disparut ocupatii importante ca jurist, conferentiar sau lector universitar. In schimb, apar prezicatorii si ingrijitorii de animale de companie
[ link extern ]
myrchis, utilizator
Atunci sa scriem fiecare dintre noi la M.M.P.S. si sa ne exprimam parerea vi-a-vis de aceasta intentie stupida.Eu am trimis un e-mail azi, se mai poate pana pe 11.11.2010. Sa nu lasam timpul sa treaca....
:) Nici pana acum nu a existat o grupa de baza "consilieri juridici"asa ca nu a disparut nimic.
Pt cine nu a aflat inca...incadrarea se face in grupa de baza Avocati care are 2 ocupatii: Avocat si Consilier Juridic. Vezi mai jos extras din COR 2010

Grupa de baza 2421 - Avocati
2 OCUPATII
Avocatii acorda asistenta juridica persoanelor fizice si juridice in scopul apararii drepturilor si intereselor legitime ale acestora, pentru realizarea ordinii de drept si a justitiei.

COD
DENUMIRE

242101 Avocat

(Subgrupa majora 24, Grupa minora 242, Grupa de baza 2421)
Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)

242102 Consilier juridic

(Subgrupa majora 24, Grupa minora 242, Grupa de baza 2421)
Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)

myrchis a scris:

se pare ca ni se pregateste ceva frumos de catre acest guvern minunat .. prin noul COR cu aplicare din 2011 ..profesia de consilier juridic va disparea din clasificarea ocupatiilor .din cate stiu noi avem o lege un statut perfect legale si in vigoare .. da la 1 ianuarie cum voi fi incadrata conform noului COR .. specialist in domeniul juridic neclasificat in grupele de baza anterioare .. ??
Ministerul Muncii pregateste o noua clasificare a ocupatiilor. Din nomenclator au disparut ocupatii importante ca jurist, conferentiar sau lector universitar. In schimb, apar prezicatorii si ingrijitorii de animale de companie
[ link extern ]
Este vorba de grupele de baza. Si pana acum consilierul juridic a facut parte din grupa de baza Avocati (vezi postul anterior). NU ESTE NIMIC DE RECLAMAT!

rusu_costelpn a scris:

Atunci sa scriem fiecare dintre noi la M.M.P.S. si sa ne exprimam parerea vi-a-vis de aceasta intentie stupida.Eu am trimis un e-mail azi, se mai poate pana pe 11.11.2010. Sa nu lasam timpul sa treaca....
in proiectul noului COR nu mai apare profesia de consilier juridic .. deci cand ma vor intreba de la resurse umane . ce sa scrie in revisal in loc de consilier juridic si ce cod COR am conform noii clasificatii .. eu ce la spun.. sa scrie avocat .. nu e posibil asta pentru ca eu nu sunt avocat ..
b]bpcs a scris:

Este vorba de grupele de baza. Si pana acum consilierul juridic a facut parte din grupa de baza Avocati (vezi postul anterior). NU ESTE NIMIC DE RECLAMAT!

rusu_costelpn a scris:

Atunci sa scriem fiecare dintre noi la M.M.P.S. si sa ne exprimam parerea vi-a-vis de aceasta intentie stupida.Eu am trimis un e-mail azi, se mai poate pana pe 11.11.2010. Sa nu lasam timpul sa treaca....

Faci confuzie intre grupa de baza si ocupatie. Asa cum am incercat sa iti spun si in postul anterior, in cazul in care esti consilier juridic faci astazi parte din grupa de baza Avocati.
Din aceeasi grupa de baza vei face parte si dupa 1.01.2011 si in cartea ta de munca va scrie consilier juridic.
Studiaza in paralel COR 2010 si propunerea pt 2011. Nu se modifica ocupatia prin propunerea guvernului ci numai se recodifica grupa de baza (are alt numar). Propunerea pt 2011 nu se ocupa, nu prevede modificari in ceea ce priveste ocupatiile..... asa cum spune chiar titlul.
Vei avea in loc de cod 242102 Consilier juridic, 261102 tot consilier juridic.

P.S. Revisalul va opera aceste modificari automat probabil... asa ca nu e nevoie sa iti bati capul

Sper ca acum e clar...:)