avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... drepturi din salariu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

drepturi din salariu

buna ziua
lucrez intr-un salon de coafura cu contract de 4 ore pe zi si sunt platita la procent din incasari.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.cum pot obtine exemplarul 3 din contractul de munca in conditiile in care angajatorul nu doreste sa mi-l dea
2. cum pot afla daca imi sunt platite contributiile la stat, tinand cont de faptul ca, angajatorul imi opreste din salar contravaloarea cartii de munca
3. ce semne de intrebare ar trebui sa-mi pun in conditiile in care angajatorul nu imi da sa semnez stat de plata?
cu stima, geanina hujei
Cel mai recent răspuns: geanyna2 , utilizator 10:31, 28 Noiembrie 2010
Gabi la casa de pensii, sanatate, somaj............ vede sumele pentru care s-a retinut, insa ea a intrebat unde vede daca e platit sau nu.
eduard_ a scris:
Gabi la casa de pensii, sanatate, somaj............ vede sumele pentru care s-a retinut, insa ea a intrebat unde vede daca e platit sau nu.

Stimate domn, :)
Nu inteleg de ce ne contraziceti, mai ales ca eu nu va contraziceam. Am citit topicul, stiu ce intreaba utilizatorul.

Adeverinta tip-CAS emisa de casa de pensii nu contine sumele pentru care doar s-a retinut CAS, ea cuprinde numai sumele pentru care s-a si platit CAS-ul. Sumele pentru care doar s-a retinut CAS-ul nu sunt evidentiate in aceasta adeverinta (din acest motiv i se mai spune si "adeverinta tip-CAS").

Exprimarea corecta, in mesajul meu anterior, ar fi trebuit sa fie "pentru care s-au retinut si virat contributiile obligatorii".

Ultima modificare: Miercuri, 10 Noiembrie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Gabriela Pintea a scris:

eduard_ a scris:
Rocristina cu respect la ceea ce spui tu. Acolo (casa de pensii, somaj, sanatate) va vedea doar daca a fost evidentiata prin declaratia fiscala. Propiu-zis platile le vede doar la fiananate, insa nu nominal ci total pe societate.

Ba da, vede sumele pentru care s-au retinut contributiile obligatorii, exact cum spune rocristina.



Stimata doamna, cititi mai sus si vedeti ca m-ati contrazis.
Repet pentru ultima oara. Platile pentru contributiile aferente salariului se fac exclusiv la finante.
Ultima modificare: Miercuri, 10 Noiembrie 2010
ContSters145137, utilizator
Interventie moderator:
:rtfm:
eduard_: a scris:
...Repet pentru ultima oara...

1. Nu este bine sa dati ultimatumuri pe forum. Nu suntem nimeni in masura sa facem acest lucru.
2. Nu v-a contrazis nimeni ca platile de contributii nu s-ar face exclusiv la Adm. fiscala.
3. Nu aveti nimic de castigat din a va contrazice cu un coleg pe forum.
4. Va rog sa va opriti aici, nu ma puneti in situatia de a va sterge unele interventii.
Multumesc pentru intelegere!
@eduard_

Nu inteleg de unde rezulta ca v-am contrazis. :-/
Platile contributiilor obligatorii se fac la finante, bineinteles. Asta nu inseamna ca aceste plati nu se reflecta si in evidenta informatizata a celorlalte institutii. Utilizatorul poate afla acelasi lucru si de la finante, si de la fiecare institutie in parte, exact cum a scris rocristina.

De exemplu, din adeverinta tip-CAS (adeverinta privind certificarea stagiului de cotizare) rezulta toate veniturile pentru care s-a retinut si virat CAS la BASS. Veniturile din aceste adeverinte sunt singurele in baza carora se determina punctajele medii anuale pentru perioada ulterioara datei de 01.04.2001. Daca aceste adeverinte nu ar reflecta veniturile pentru care s-a retinut si virat CAS, ar insemna ca toate pensiile din Romania ar fi gresit calculate (respectiv cu incalcarea principiului contributivitatii si a "n" articole din Legea nr. 19/2000 si Ordinul nr. 340/2001).
Ultima modificare: Joi, 11 Noiembrie 2010
Gabriela Pintea, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Carte munca adinaspiridon75@yahoo.com adinaspiridon75@yahoo.com unde pot reclama anonim ca nu mi se face carte de munca (vezi toată discuția)
Despre pensie mihaimares59 mihaimares59 Va salut .Curind urmeaza sa depun dosarul de pensie gratie legii 380/2013. Intrucit actualmente sint angajat la o firma cu Contrac de munca , v-as ruga ... (vezi toată discuția)
Carnete de munca Gugiu Alina Claudia Gugiu Alina Claudia buna seara? am o nelamurire in legatura ce carntele de munca?as dori sa stiu daca se mai fac,daca mai sunt valabile, am inteles ca de 2 ani de zile e o lege ... (vezi toată discuția)