avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocati stagiari
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocati stagiari

Am creat acest topic la propunerea membrilor care au fost admisi ca stagiari.
Sa vorbim despre ce inseamna sa fii stagiar, cum incepem, cum ne descurcam. :D
Cel mai recent răspuns: marik0 , utilizator 09:47, 11 Februarie 2011
abc indrumatorul meu mi-a spus ca va dura cel putin o luna.

Siti cumva daca urmam cursurile INPPA, putem merge si in instanta?? Stiu ca acum cativa ani aveai de ales intre a urma cursurile INPPA (dar daca le urmai nu puteai merge in instanta) sau de a nu le urma si de a profesa in instanta.

Stiti ceva detalii despre acest lucru?
buna tuturor, am venit si eu intre voi :)
haideti sa tinem pumnii impreuna pentru toti care au facut contestatie, si sa uram multa bafta pt cei care de data asta nu au reusit, dar la urmatorul examen vor avea bafta si se vor alatura noua :)
Bineinteles ca le tinem pumnii tuturor!! Le doresc tuturor sa simta bucuria de a te vedea promovat la examenul pentru care ai invatat si te-ai stresat enorm!!!
Criystina a scris:

abc indrumatorul meu mi-a spus ca va dura cel putin o luna.

Stiti ceva detalii despre acest lucru?


Siti cumva daca urmam cursurile INPPA, putem merge si in instanta?? Stiu ca acum cativa ani aveai de ales intre a urma cursurile INPPA (dar daca le urmai nu puteai merge in instanta) sau de a nu le urma si de a profesa in instanta.

INPPA-ul este institutul de pregatire al avocatilor ce tine loc de examenul de definitivat. Dupa promovarea acestui institut te poti considera avocat definitiv (la finele celor doi ani de stagiu obligatoriu). in timpul in care sunteti inscrisi la acest institut, aveti dreptul, ca avocat stagiar sa pledati in instanta, evident numai la judecatorii. va puteti inscrie dupa un an de stagiu la acest institut, asa ca cei ce abia acum intra in profesie sa mai astepte, mai aveti un an pana atunci.

Felicitari celor ce vor promova acest examen de intrare in profesie...sa se simta fericiti si norocosi la fel cum m-am simtit si eu acum un an cand l-am promovat.
Felicitari tuturor,bravo voua!Mult succes pe mai departe!

Alte discuții în legătură

Intrebare taxe anuale barou Tut_trademark Tut_trademark buna ziua.zilele trecute discutam la o cafea cu o studenta din anu 4 la o universitate prestigioasa din romania si se plangea ca ar vrea sa dea examenul de ... (vezi toată discuția)
Avocat stagiar 2008 DeaC DeaC =D> Felicitari tuturor celor care au promovat examenul de admitere in profesia de avocat! Acum ceva timp, dezbatand subiectul Admitere Barou 2008, unii ... (vezi toată discuția)
Avocatura nicolealex nicolealex buna , as dori sa stiu cum pot deveni avocat, inclusiv cuantumul taxelor care trebuie platite, daca este obligatorie urmarea cursurilor de la acel institut de ... (vezi toată discuția)