Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocati stagiari
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocati stagiari

Am creat acest topic la propunerea membrilor care au fost admisi ca stagiari.
Sa vorbim despre ce inseamna sa fii stagiar, cum incepem, cum ne descurcam. :D
abc indrumatorul meu mi-a spus ca va dura cel putin o luna.

Siti cumva daca urmam cursurile INPPA, putem merge si in instanta?? Stiu ca acum cativa ani aveai de ales intre a urma cursurile INPPA (dar daca le urmai nu puteai merge in instanta) sau de a nu le urma si de a profesa in instanta.

Stiti ceva detalii despre acest lucru?
buna tuturor, am venit si eu intre voi :)
haideti sa tinem pumnii impreuna pentru toti care au facut contestatie, si sa uram multa bafta pt cei care de data asta nu au reusit, dar la urmatorul examen vor avea bafta si se vor alatura noua :)
Bineinteles ca le tinem pumnii tuturor!! Le doresc tuturor sa simta bucuria de a te vedea promovat la examenul pentru care ai invatat si te-ai stresat enorm!!!
Criystina a scris:

abc indrumatorul meu mi-a spus ca va dura cel putin o luna.

Stiti ceva detalii despre acest lucru?

Siti cumva daca urmam cursurile INPPA, putem merge si in instanta?? Stiu ca acum cativa ani aveai de ales intre a urma cursurile INPPA (dar daca le urmai nu puteai merge in instanta) sau de a nu le urma si de a profesa in instanta.

INPPA-ul este institutul de pregatire al avocatilor ce tine loc de examenul de definitivat. Dupa promovarea acestui institut te poti considera avocat definitiv (la finele celor doi ani de stagiu obligatoriu). in timpul in care sunteti inscrisi la acest institut, aveti dreptul, ca avocat stagiar sa pledati in instanta, evident numai la judecatorii. va puteti inscrie dupa un an de stagiu la acest institut, asa ca cei ce abia acum intra in profesie sa mai astepte, mai aveti un an pana atunci.

Felicitari celor ce vor promova acest examen de intrare in profesie...sa se simta fericiti si norocosi la fel cum m-am simtit si eu acum un an cand l-am promovat.
Felicitari tuturor,bravo voua!Mult succes pe mai departe!