Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... impozit pe salariu din strainatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

impozit pe salariu din strainatate

Ma poate lamuri si pe mine cineva cum se impoziteaza venitul meu care se compune din salariu venit din strainatate.(mentionez ca petrec mai mult de 6 luni in strainatate). Eventual daca stie cineva cuantumuri de sume ori actul legislativ care reglementeza chestia asta? Multumesc:)
Buna ziua,

va rog sa ma ajutati in urmatorea problema:
- sora mea are contract de munna pe perioada determinata la o firma in Romania. Contractul a fost incheiat la data de 15.01.2009
- incepand cu aceasta data, ea a fost delegata in Germania, la firma-mama
- ea realizeaza venituri din salariul fix + diurna aferrenta perioada in care se desfasoara activitatea
- deja a depasit perioada de 183 de zile de sedere
Intreabarea mea este daca trebuiie sa plateasca si impozite si taxe in Germania, avand in vedere in veniturile pe care le realizeaza sunt impozitate in Romania?

Va multumesc