Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art 841 c. civ
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art 841 c. civ

va rog un raspuns :
intr-un contract de donatie cu clauza de uzufruct apare urmatorul citat :
"Noi donatorii avem 6 copii si facem prezenta donatie cu scutire de raport cunoscind disp. art. 841 c. civ. "
Se poate ataca cumva acest contract ? In ce conditii ?

Donatorii au sase copii… Cui au donat apartamentul? Cu clauza de uzufruct?
De ce sa fie vandut apartamentul “si la revedere”? Poate imi aluneca mie mintea mai greu, dar nu prea inteleg ce legatura este intre donatia cu uzufruct (?!), tatal dv si vanzarea apartamentului...
Sigur, dv stiti, probabil exact cum stau… actele, dar ceea ce scrieti e usor alambicat… Pare o situatie ceva mai complicata si mai greu de deslusit pe forum…

Un proces pentru reductiunea donatiei poate dura destul de mult – depinde de fiecare parte: ce interese are si cum reuseste sa se foloseasca de “litera legii”.

Care e rolul bunicii? Ea e uzufructuar? Ea a facut donatia? Incercati sa scrieti “pe puncte” evolutia situatiei: cine a facut, cand etc….
donatorul este bunica mea - a donat fiicei din Spania care vrea dupa moartea mamei sale sa vanda apartamentul si sa isi plateasca datoriile la banca din Spania - tatal meu este fratele ei, are grija de bunica mea ... si tatal meu si-a facut buletin la aceasta adresa si este amenintat ca nu a facut legal buletinul si ca trebuia si aprobarea sorei pentru asta ... de aceea tatal meu vrea sa atace acest act de donatie pentru ca nu este normal ca sora sa ia tot si el nici buletin nu are voie ...
multumesc
Uzufructuarul are dreptul sa primeasca in spatiu pe cine doreste… Nu e necesar acordul surorii tatalui dv…
Abia dupa moartea bunicii puteti incepe un proces de reductiune a donatiei – si tatal dv are toate sansele sa castige o cota parte din apartament… pentru ca s-a depasit cotitatea disponibila (adica, rezerva celorlalti succesori) – doar in cazul in care bunica nu are si alte bunuri imobiliare…
Pentru “amenintarea” ca si-a facut tatal dv ilegal domiciliu la acea adresa spuneti surorii sa scrie la Politie daca nu-i convine (sau sa va cheme in judecata)… - ca nu are sanse de raspuns favorabil…
Puteti ataca in instanta actul de donatie, mai ales daca bunica nu are si alte bunuri care vor fi mostenite la timpul potrivit… Mai ales ca puteti doedi cine are grija de bunica…

P.S. Asteptati si alte pareri, va rog…
va multumesc mult pentru raspuns o sa revin si eu cu detalii dupa ce o sa vorbesc maine cu un politist in legatura cu buletinul
Dupa decesul bunicii, tatal poate cere in instanta reductiunea donatiei. Bunica mai are alte bunuri in afara de apartament? Trebuie sa stii ca tatal tau are dreptul la 2/6 din patrimoniul bunicii (rezerva sa succesorala). Daca apartamentul este unicul bun, atunci tatal tau va avea 2/6 din valoarea apartmentului, iar sora sa 4/6. Oricum avea de gand sa-l vanda sora. Parerea mea e ca dupa ce veti inainta actiunea in justitie, va dori sa va intelegeti si veti face o tranzactie, stingand procesul.
Sfatul meu e sa nu lasati lucrurile asa, sa apelati la un avocat imediat daca se intampla nefericitul eveniment.
Anularea donatiei acum este poate imposibila. Nu cunoastem situatia de fapt si nici nu stim cum arata contractul. Poate este posibil, cine stie...Puteti apela si acum la un avocat macar ca sa stiti cum stati. Mergeti la o consulatatie. Stiu ca toata lumea e speriata de costuri, dar nu e chiar asa scumpa o consultatie.