Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Loc de parcare ocupat. Care este legea aplicabila?
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Loc de parcare ocupat. Care este legea aplicabila?

Unii spun ca poti chema politia comunitara daca iti gasesti ocupat locul de parcare (inchiriat de la primarie). Altii spun ca poti chema primaria sau asociatia de locatari.

Ce lege este aplicabila acestui caz?
Trebuie sa existe totusi si o incadrare juridica la nivel national. Exista orase unde Consiliul Local nu a stabilit nicio sanctiune pentru ocuparea de catre terti a parcarilor inchiriate de catre Primarie. Cineva ar trebui sa explice ce se poate face impotriva Tulburarilor de fapt (Art. 1793 Cod Civil) facute fara "violenţă sau ameninţare ori prin desfiinţarea sau strămutarea semnelor de hotar" (care le-ar incadra la Art.256 Cod Penal).
Ruben, utilizator