avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 250 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Declaratie nesuprapunere sediu social
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Declaratie nesuprapunere sediu social

Buna ziua,

Am intampinat o mica problema astazi la depunea dosarului pentru constituirea unui SRL.
In momentul in care am primit certificatul de la ANAF il el erau mentionate ca mai sunt sedii sociale la acea adresa.
Prin urmare mi-au cerut o declaratie de nesuprapunere...
Intrebarea mea este urmatoarea:
1. Aceasta declaratie trebuie data de catre mine ca Administrator al societatii in curs de constituire?
2. Aceasta declaratie trebuie data de administratorul societatii cu care am facut contractul de inchiriere al spatiului?
3. Aceasta declaratie este ceruta in forma autentica ...cine da pana la urma declaratia eu, sau el?

Va multumesc pentru atentie si astept raspunsurile dumneavoastra.

Ionut Pindaru
Cel mai recent răspuns: Loredana_84 , utilizator 15:27, 10 Februarie 2014
Da, Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 54/2010 coroborata cu art. 17 din Legea nr. 31/1990, a societatilor comerciale.
Pana la urma pot da si eu o astfel de declaratie in forma autentica bineinteles, declaratie in care sa specific ca imobilul in care imi voi avea sediul social, prin structura lui si suprafata sa utila, permite functionarea mai multor societati in incaperi diferite sau in spatii distinct partajate.

Concluzionand acestea, credeti ca dosarul va trece la Registru? :)

Multumesc,

Ionut Pindaru
Declaratia alaturi de documentul care atesta dreptul de folosinta asupra spatiului cu destinatie de sediu social si certificatul emis de organul fiscal competent. Ajung acestea pentru inregistrarea sediului societatii.
Ionut Pindaru a scris:

Pana la urma pot da si eu o astfel de declaratie in forma autentica bineinteles, declaratie in care sa specific ca imobilul in care imi voi avea sediul social, prin structura lui si suprafata sa utila, permite functionarea mai multor societati in incaperi diferite sau in spatii distinct partajate.

Concluzionand acestea, credeti ca dosarul va trece la Registru? :)

Multumesc,

Ionut Pindaru


cand administratorul da declaratia pentru specimen de semnatura si ca nu are antecedente penale mentioneaza si art. din oug. eu asa fac cu toti clientii care infiinteaza SRL la PFA nu e cazul au sediu profesional

de ex daca aveti sediu temporar la un avocat nu va trebuie adeverinta de la finante deoarece ONRC nu lasa sa desfasori nici o activiatate in biroul unui avocat:))
Ionut Pindaru a scris:

Pana la urma pot da si eu o astfel de declaratie in forma autentica bineinteles, declaratie in care sa specific ca imobilul in care imi voi avea sediul social, prin structura lui si suprafata sa utila, permite functionarea mai multor societati in incaperi diferite sau in spatii distinct partajate.

Concluzionand acestea, credeti ca dosarul va trece la Registru? :)

Multumesc,

Ionut Pindaru


art. 17 modificat prin OUG 54/2010 precizeaza exact modalitatea in cazul in care pe certificatul emis de ANAF este bifat ca la adresa respectiva mai este inregistrat si un document/documente care atesta dreptul de folosinta asupra spatiului ce va avea destinatie de sediu social. Deci, se va depune in plus la dosarul de inmatriculare si:
1. Declaratia pe propria raspundere in forma autententica in conformitate cu prevederile art. 17, alin. 3, lit. c si alin. 4.
2. Un document din care sa rezulte cele declarate (de obicei se depune o schita, releveu, etc).

Alte discuții în legătură

Doua firme la aceeasi adresa ? nicol_stnn nicol_stnn Buna ziua, intampin urmatoarea problema, vreau sa infiintez o firma pe caen 6202 ca sa pot incheia un contract, problema este ca as dori sa folosesc ca si ... (vezi toată discuția)
Mutarea sediului social pe o parcela de teren este legala ? GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL GHEORGHIU RAMIRO GABRIEL Sediul social al unei firme cu multi actionari, cotata pe Piata de Capital urmeaza a fi mutat pe o parcela de teren . Este legala aceasta mutare a sediului ... (vezi toată discuția)
Stabilire sediu societati cu asociati diferiti in acelasi imobil Iulia Malis Popa Iulia Malis Popa am o intrebare: conform noilor modificari, pot mai multe societati comerciale sa aiba sediul in acelasi imobil, acestea neavand nici un asociat ... (vezi toată discuția)