Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA srl nou neplatitor de tva a achizitionat din spania ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

srl nou neplatitor de tva a achizitionat din spania produse de 14 300 euro , devine platitor de tva in urma acestei achizitii?

un srl infiintat in luna noiembrie 2010 ca fiind neplatitoare de tva a achizitionat dintr-un stat membru ue adica spania confectii in valoare de 14 300 euro.
Iurama acestei achizitii intracomunitare firma devine platitoare de tva sau nu?
care este plafonul care nu trebuie depasit pe un an de zile , sau dupa ce cifra de afaceri firma devine platitoare de tva
VA MULTUMESC ANTICIPAT
hilo a scris:

un srl infiintat in luna noiembrie 2010 ca fiind neplatitoare de tva a achizitionat dintr-un stat membru ue adica spania confectii in valoare de 14 300 euro.
Iurama acestei achizitii intracomunitare firma devine platitoare de tva sau nu?
care este plafonul care nu trebuie depasit pe un an de zile , sau dupa ce cifra de afaceri firma devine platitoare de tva
VA MULTUMESC ANTICIPAT

(1) Incepand cu data de 1 august 2010, se infiinteaza si se organizeaza in cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala Registrul operatorilor intracomunitari care cuprinde toate persoanele impozabile si persoanele juridice neimpozabile care efectueaza operatiuni intracomunitare, respectiv:

dar atentie: daca esti neplatitor de tva si respecti e) achizitii intracomunitare de servicii, respectiv cele pentru care se aplica prevederile art. 133 alin. (2), efectuate in beneficiul unor persoane impozabile stabilite in Romania, inclusiv persoane juridice neimpozabile inregistrate in scopuri de TVA potrivit art. 153 sau 153^1, de catre persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Comunitate, si pentru care beneficiarul are obligatia platii Taxei potrivit art. 150 alin. (2).

deci un neplatitor de tva daca face achizitii intracomunitare pana in 10.000 de euro ramane tot neplatitor de tva deci nu are nevoie de cod vives emite oricum factura fara TVA, deci nu vad de ce sa se inregistreze ion ROI dar atentie ca persoana neimpozabila conform art 153(1) daca depaseste plafonul devine automat platitor de tva depune 010, respectiv se inregistreaza in ROI ca sa nu platesca tva la cumparare si intocmeste deconturi de tva.

managerial trebuie sa stiti ce vreti sa faceti in privinta contractelor incheiate, in practica toti se declara platitori de TVA si gata nu i mai doare capul, dar cei mici care nu fac comert din state membre UE sau achizitii utilaje , autoturisme mai mult de 10.000 de euro nu vor sa fie platitori de tva(24%)
hilo a scris:

un srl infiintat in luna noiembrie 2010 ca fiind neplatitoare de tva a achizitionat dintr-un stat membru ue adica spania confectii in valoare de 14 300 euro.
Iurama acestei achizitii intracomunitare firma devine platitoare de tva sau nu?
care este plafonul care nu trebuie depasit pe un an de zile , sau dupa ce cifra de afaceri firma devine platitoare de tva
VA MULTUMESC ANTICIPAT

Salut

Sunt PFA neplatitor de TVA si am importat intracomunitar niste bunuri in valoare de 5000 euro.
Ma intereseaza daca trebuie sa ma inscriu in Registrul Operatorilor Intracomunitari si sa ma declar platitor de TVA.
Am inteles ca exista un plafon de achizitii intracomunitare de 10 000 euro si doar daca depasesc aceasta suma trebuie sa ma inscriu in ROI si sa ma declar platitor de TVA.

Multumesc
Astept raspunsul dvs.

In cazul depasirii plafonului de achizitii intracomunitare (10000 euro) se impune inregistrea in scopuri de tva conform art. 153.1 care se aplica numai operatiunilor de achizitii intracomunitare, respectiv se plateste tva si se depune decontul special de tva 301. Decontul special de taxa, 301, se depune numai de catre persoanele inregistrare cf art. 153^1, obligate la plata taxei in Romania, pentru achizitiile de bunuri/servicii intracomunitare.
Registrul operatorilor intracomunitari cuprinde toate persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 sau 153^1 din Codul fiscal, care efectuează operaţiuni intracomunitare.
Deci, trebuie sa va inscrieti in ROI si sa va declar platitor de TVA conform art. 153.1.
stimata doamna!
va rog sa nu-mi mai citati din codul fiscal sau din alte articole copiate de pe internet.
credeti-ma pe cuvant! cunosc codul fiscal mai bine decat ati crede dvs.

a fi platitor de tva in romania presupune printre altele:
- sa fii inregistrat in scopuri tva cf art. 153 cod fiscal
- sa ai drept de deducere a taxei aferenta achizitiilor de bunuri si servicii
- sa depui lunar/trimestrial decont de tva

a te inregistra in scopuri tva intracomunitar pentru achizitii de bunuri si servicii din UE sau pentru prestari de servicii catre persoane impozabile din UE, presupune:
- sa fii inregistrat cf art. 153^1 cod fiscal
- sa nu ai drept de deducere a taxei aferenta achizitiilor de bunuri si servicii
- sa depui decont special de taxa, formular 301, de fiecare data cand esti obligat la plata taxei, deci sa platesti efectiv taxa catre stat

dvs. faceti mari confuzii si induceti utilizatorii forumului in eroare.
va rog sa studiati problema si sa va cereti scuze!
jester, utilizator
jester a scris:

stimata doamna cu nume de telenovela!
va rog sa nu-mi mai citati din codul fiscal sau din alte articole copiate de pe internet.
credeti-ma pe cuvant! cunosc codul fiscal mai bine decat ati crede dvs.

a fi platitor de tva in romania presupune printre altele:
- sa fii inregistrat in scopuri tva cf art. 153 cod fiscal
- sa ai drept de deducere a taxei aferenta achizitiilor de bunuri si servicii
- sa depui lunar/trimestrial decont de tva

a te inregistra in scopuri tva intracomunitar pentru achizitii de bunuri si servicii din UE sau pentru prestari de servicii catre persoane impozabile din UE, presupune:
- sa fii inregistrat cf art. 153^1 cod fiscal
- sa nu ai drept de deducere a taxei aferenta achizitiilor de bunuri si servicii
- sa depui decont special de taxa, formular 301, de fiecare data cand esti obligat la plata taxei, deci sa platesti efectiv taxa catre stat

dvs. faceti mari confuzii si induceti utilizatorii forumului in eroare.
va rog sa studiati problema si sa va cereti scuze!

am sunat la finante exista consultanta gratuita dvs. nu intelegeti practica mici inteprinzatori nu doresc sa devina platitori de tva decat daca legea le impune, in cazul dl.face comert deci era mai bine sa fie de la infiintare platitor de tva=management si consultanta finante GRATUITA la sef metodologie FINANTE, deci eu citez legea si nu vorbele in instanta asta se citeaza LEGEA, va doresc mult succes in cariera vom fi colegi, termin Dreptul in paralel cu consultantul fiscal asa cu numele meu de TELENOVELA:))
jester a scris:

a fi platitor de tva in romania presupune printre altele:
- sa fii inregistrat in scopuri tva cf art. 153 cod fiscal
- sa ai drept de deducere a taxei aferenta achizitiilor de bunuri si servicii
- sa depui lunar/trimestrial decont de tva

a te inregistra in scopuri tva intracomunitar pentru achizitii de bunuri si servicii din UE sau pentru prestari de servicii catre persoane impozabile din UE, presupune:
- sa fii inregistrat cf art. 153^1 cod fiscal UNDE? si de ce?
- sa nu ai drept de deducere a taxei aferenta achizitiilor de bunuri si servicii LOGICC neplatitor de tva!
- sa depui decont special de taxa, formular 301, de fiecare data cand esti obligat la plata taxei, deci sa platesti efectiv taxa catre stat care txa o regasesc in factura de achizitie nu am cod VIVES!!!