Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... onorariul de succes - bun comun sau propriu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

onorariul de succes - bun comun sau propriu

ce credeţi?
argumentaţi, vă rog
Onoraiul de succes este bun comun. Face parte din onorariul negociat la incheierea unui contract de asistenta, deci este "salariu" dupa cum s-a precizat mai sus. Punct. Voi argumenta daca va fi cazul!
Onorariul de succes este doar un onorariu si are aceeasi natura juridica precum celelalte onorarii.
Nu vad niciun premiu, este vorba despre recompensa muncii, nu castig la loto!!! Nu e premiu la un concurs etc.

Nu vad de unde reiese caracterul de bun comun. In primul rand nu e un bun, e un venit. Apoi, cum sa fie comun, doar nu e dintr-un bun sau o munca desfasurata de ambii soti? E un venit propriu, salariul ca si alte venituri ale sotilor nu se impart prin partaj etc.
De unde ar putea reiesi ca ar fi un bun comun si de ce ar mai fi trecuta in Familiei atunci obligatia de intretinere a sotilor daca ambii au acces fara restrictie si la veniturile celuilalt?

Bogdan, venitul e venit si bunul e bun. 2 chestiuni diferite. Si puteai continua unde ai inceput deja acest subiect, nu inteleg de ce ai mutat intrebarea cu totul... Deci la asta te refereai cand intrebai de natura juridica a onorariului de succes... Sa mor daca ma gandeam ca are legatura cu sotii si Familiei!!! :))
Liliana Gradinaru, Avocat
bam a scris:

Onoraiul de succes este bun comun. Face parte din onorariul negociat la incheierea unui contract de asistenta, deci este "salariu" dupa cum s-a precizat mai sus. Punct. Voi argumenta daca va fi cazul!
Daca tot veni vorba de onorariu de succes. Cum se recupereaza acesta de catre patea care a castigat procesul, ca si cheltuieli de judecata (sau acesta constituie cheltuieli de judecata?), avand in vedere ca onorariul de succes se plateste numai dupa castigarea procesului. Deci chitanta cu onorariul de succes nu poate fi depusa inaintea de terminarea procesului, pentru cheltuieli de judecata. ce parere aveti?
Bogdan-Andrei MURARU, Avocat
AVLIL a scris:

Onorariul de succes este doar un onorariu si are aceeasi natura juridica precum celelalte onorarii.
Nu vad niciun premiu, este vorba despre recompensa muncii, nu castig la loto!!! Nu e premiu la un concurs etc.

Nu vad de unde reiese caracterul de bun comun. In primul rand nu e un bun, e un venit. Apoi, cum sa fie comun, doar nu e dintr-un bun sau o munca desfasurata de ambii soti? E un venit propriu, salariul ca si alte venituri ale sotilor nu se impart prin partaj etc.
De unde ar putea reiesi ca ar fi un bun comun si de ce ar mai fi trecuta in Familiei atunci obligatia de intretinere a sotilor daca ambii au acces fara restrictie si la veniturile celuilalt?

Bogdan, venitul e venit si bunul e bun. 2 chestiuni diferite. Si puteai continua unde ai inceput deja acest subiect, nu inteleg de ce ai mutat intrebarea cu totul... Deci la asta te refereai cand intrebai de natura juridica a onorariului de succes... Sa mor daca ma gandeam ca are legatura cu sotii si Familiei!!! :))

Reformulez: bunurile dobândite de soţi în timpul căsătoriei, din salariul fiecăruia din ei, sunt comune.

Dacă admitem că salariul este venit şi că onorariul obişnuit este venit, însemnă că în cazul bunurilor achiziţionate cu acesta operează subrogaţia cu titlu particular, acestea devenind comune.

În ceea ce priveşte distincţia bun-venit, ea este corectă, dar, onorariului de succes nu poate fi altceva decât venit, chiar dacă nu ar fi exprimat în bani, deoarece, după părerea mea, el are aceeaşi natură juridică ca şi onorariul obişnuit.
Dobândirea lui de către avocat este condiţionată de soluţia pe care o pronunţă instanţa. Dacă instanţa dă dreptate părţii asistate, avocatul câştigă onorariul stipulat, dacă nu, nu.
Nu este premiu şi nici recompensă, deoarece nu se acordă pentru meritele deosebite ale avocatului, ci pentru soluţie. Nu trebuie uitat că judecătorul pronunţă soluţia în numele legii. Avocatul nu are un merit mai mic sau mai mare, după cum câştigă sau nu, ci după activitatea pe care o desfăşoară în dosar.