Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Protejarea datelor cu caracter personal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Protejarea datelor cu caracter personal

Buna seara. Daca aleg sa trimit online CV-ul meu (continand date personale) unui angajator sau unei companii de recrutare de personal, cum pot avea siguranta ca acestea nu vor fi prezentate fara acordul meu unei persoane fizice / juridice? Si cum pot sti ca acestea nu vor reprezenta informatii cu acces liber (pe un site, spre exemplu)? As vrea ca CV-ul meu sa poate ajunge la un angajator doar cu acordul meu si sa am siguranta ca datele incluse nu vor fi cunoscute decat de atatea persoane cate sunt necesare pentru decizia de angajare (sau neangajare). Sper ca ma puteti sfatui, asa cum am mai gasit sustinere din partea dvs si pana acum. Va multumesc anticipat!
As putea spune ca nu exista protectie a datelor cu caracter personal in romania, nu exista baza legala. O spun din experienta personala, si anume preluarea de catre o alta persoana a datelor mele personale de pe internet si insusirea lor prin crearea de id sau conturi pe internet , este nu greu ci extrem de greu de dovedit in romania. Infractiunile informatice nu se pot pedepsi, pentru ca nu avem pus la punct un sistem legislativ din acest punct de vedere ( acesta a fost raspunsul unei autoritati romane, in care imi puneam baza ca va solutiona cauza , mai mult citez : incepeti sa va protejati dvs de terte persoane ). Asa ca, daca o persoana " bine intentionata " iti preia datele si poza de pe alte site uri , oricare ar fi ele e problema fiecaruia ca le a facut publice !!!!!
sayuri, utilizator
Parerea mea (eu am adresat intrebarea aici, in acest topic) este ca, in cazul meu, date cu caracter personal pot fi numite unele informatii referitoare la activitatea mea la locul de munca. De ce consider astfel? Pentru ca aceste informatii nu pot fi gasite absolut nicaieri in alta parte, nici un functionar public nu le detine in vreo baza de date, nici pe internet, nici in presa. Deci eu tocmai acelea vroiam sa ma asigur ca nu vor fi divulgate aiurea. Poate nu am fost suficient de clar in exprimarea intrebarii mele, la inceput. Vreau sa clarific prin 2 exemple:
1.depun CV-ul la firma X. Vreau ca responsabilul cu angajarile din acea firma sa fie singura persoana care citeste despre mine. Nu vreau ca informatiile despre mine sa fie propagate prin alte departamente ale firmei, alte firme, prieteni, etc.
2. depun CV la o companie de recrutare personal pentru alte firme. Vreau ca CV-ul meu sa fie trimis catre firme doar cu stiinta mea, iar acestea din urma sa pastreze pentru ele datele din CV.
Cum imi pot exprima aceste dorinte catre angajatori / recrutori? Pe ce baza legala? Multumesc celor care au raspuns, intr-un fel sau altul, la intrebarea mea initiala.
ContSters156394, utilizator
Confidentialitate fata de cine si pentru ce ? Sunt o gramada de formulare de completat ( inclusiv pe bonurile de masa apare CNP si nume ) din care persoane mai mult sau mai putin autorizate extrag si utilizeaza datele noastre, ca sa nu mai vorbim de incalcarile flagrante ale confidentialitatii in cazul datelor cu caracter medical, etc.
sayuri a scris:

As putea spune ca nu exista protectie a datelor cu caracter personal in romania, nu exista baza legala.

sacrifice a scris:

Observam cu tristete ca unii au ajuns foarte rau, mai ales daca considera ca un numar de bloc sau un numar de apartament sunt "date cu caracter personal".

Bineinteles ca exista baza legala si ca adresa persoanei este data cu caracter personal. Legea 677/2001 stabileste aceste lucruri. Sensul legii nu este de a interzice folosirea tuturor datelor cu caracter personal, ci de a garanta niste standarde minime pe care toti cei care prelucreaza si transmit asemenea date trebuie sa le respecte. Din Legea 677/2001

Art. 3.
a) date cu caracter personal - orice informatii referitoare la o persoana fizica identificata sau identificabila; o persoana identificabila este acea persoana care poate fi identificata, direct sau indirect, in mod particular prin referire la un numar de identificare ori la unul sau la mai multi factori specifici identitatii sale fizice, fiziologice, psihice, economice, culturale sau sociale;

Raspunsurile trebuie sa fie bazate pe lege...