Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... care este certitudinea....baroul constitutional este ...
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

care este certitudinea....baroul constitutional este legal sau nu?

As vrea sa aflu care dintre barouri au ramas legal constituit, cel constitutional sau cel traditional dupa noua legislatie si care sunt argumentele?
Imi cer scuze ca v-am gresit numele.
Eu nu stiu din mass-media,am avut dosare pe crima organizata cu multi inculpati si avocati dintre care erau si din celalat barou.Nu am nimic cu ei personal si chiar ma simpatizau.
Avocatii mai vorbesc intre ei cat asteapta...pe la
parchete si instante...daca se afla in acelasi caz si apara inculpati fara interese contrare...
Din cate stiu in prezent nu mai acorda asistenta juridica in procesele penale.
Pai vedeti? Tocmai asta spuneam si eu. Ati aflat din discutiile purtate pe holurile parchetelor stand la o sueta cu alti avocati. Prin urmare nu e nimic evident.
elenacristinika-iasi,
va puteti lamuri daca cititi (si) discutiile mai vechi (pentru ca s-a discutat pe larg, nu gluma, si mare lucru nu s-a schimbat):

www.avocatnet.ro/content/for...

si altele…

Concluzia care se contureaza ar fi: nu e legal… Si totusi… "reprezentantii" acestui barou se invart… prin instante – ca niste “dervisi rotitori”
Avand in vedere cele scrise de dumneavoastra ca si concluzie doresc sa va spun doar atat: daca sunteti jurist ar trebui sa stiti ca in aceasta profesie cand spui ca o realitate sociala contravine legii trebuie sa aduci argumente legale. Ori dumneavoastra spuneti...nu este legal. Pe ce se bazeaza afirmatia dumneavoastra? Ne oferiti ca exemplu o hotarare judecatoreasca?
Hotarare judecatoreasca nu am auzit sa existe dar din cate am inteles s-au aplicat amenzi administrative la membrii barourilor paralele.
Daca s-au aplicat amenzi administrative inseamna ca s-a savarsit o fapta prevazuta de legea penala...dar care...

In materia dreptului penal in fata organelor de urmarire penala si in fata instantelor de judecata nu pot acorda asistenta juridica decat avocati din baroul ,,traditional".

Cel putin asa se prezinta situatia la Bucuresti din cate stiu.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat