Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Persoana fara mostenitori directi
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Persoana fara mostenitori directi

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati sa clarific urmatoarea dilema: unchiul meu a fost casatorit dar nu a avut copii. El a murit si apartamentul detinut de el si de sotia sa, a ramas sotiei. acum a decedat si aceasta. E nu are nici frati sau surori, deci alti nepoti directi. Cui ii ramane apartamentul? Este adevarat ca ramane statului?
Va multumesc!
Nu puteti, inca nu e al statului. :))
Dar puteti sta acolo si plati impozitul, daca nu va scoate nimeni in 30 de ani... :P
as putea sa stau acolo, dar nu as avea nici o siguranta... as vrea sa clarific statutul juridic.... apartamentul este int-o casa si fara drept de proprietate nu pot sa renovez si sa refac nimik :((
de spuneti ca nu este al statului inca? in ce moment devine al statului?
Trebuia sa va ganditi inainte de a deceda matusa pentru o solutie simpla pe forum...
Acum... lucrurile sunt mai dificile si ar fi bine sa mergeti sa intrebati un avocat, sa-i explicati in amanunt situatia etc. POate va gaseste o solutie mai rapida.
Imi e greu sa cred ca o veti gasi aici, de ce nu ati intrrebat inainte de deces? :(
e complicat cand nu cunosti legile :(
am aflat ca devine proprietatea statului dupa deces .... deci prea tarziu
cat despre o discutie cu un avocat... asa ma gandeam si eu.... doar ca avocatul cu care am vorbit nu au vrut sa se impluce si m-a trimis sa caut pe altcineva #-o#-o#-o#-o#-o
Nu devine proprietatea statului dupa deces... Ok, un avocat nu a vrut, mai sunt...
Devine proprietatea statului dupe ce mostenirea devine vacanta... Sunt lungi explicatiile ca sa le scrie cineva aici, plus ca veti avea cu siguranta intrebari cum ati mai avut...

Cel mai bine e fata in fata.
Nu inteleg de ce avocatul nu s-a implicat... in ce sens? Nu ti-a explicat nici macar cum e cu mostenirea, ce se intampla? Cum il cheama pe avocat si cum a refuzat? a zis: "Nu, multumesc, nu iau bani pe consultatii si nici nu ofer. La revedere!" :O
Nu prea-mi vine sa cred...