Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... plateste asiguratorul?
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

plateste asiguratorul?

In urma unui accident cu vatamari corporale am fost condamnat la inchisoare cu suspendare si la plata unor despagubiri materiale si morale substantiale.In hotarire scrie:INSTANTA CONSTATA CALITATEA DE ASIGURATOR A SC OMNIASIG. va platii sau nu asiguratorul despagubirile acordate de instanta persoanelor vatamate?
wiktor_i, utilizator
Asiguratorul RCA plateste atat daunele materiale, cat ci cele morale stabilite prin sentinta.
Ordinul CSA mentionat este depasit, a fost modificat de cateva ori din 2008 pana acum.iata ce prevede la Capitolul II-riscurile acoperite si excluderile:
Art. 26. (1) Asiguratorul RCA are obligatia de a despagubi partea prejudiciata
pentru prejudiciile suferite in urma accidentului produs prin intermediul
vehiculului asigurat, potrivit pretentiilor formulate in cererea de despagubire,
dovedite prin orice mijloc de proba. Fara a se depasi limitele de despagubire
prevazute in contractul de asigurare RCA, in conditiile in care evenimentul
asigurat s-a produs in perioada de valabilitate a politei de asigurare RCA, se
acorda despagubiri, in forma baneasca, pentru:
a) vatamari corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fara caracter
patrimonial;

b) pagube materiale;
c) pagube consecinta a lipsei de folosinta a vehiculului avariat;
d) cheltuieli de judecata efectuate de catre persoana prejudiciata.
Expresia subliniata se treduce prin daune morale
:offtopic: Un adevarat(real) jucator, ar trebui sa aiba rabdare!La prima interventie(noiembrie 2010), ati observat ca cei de aici stiu destul de multe.In ultima instanta, daca ati fi cautat putin printre subiectele legate de RCA, ati fi gasit mai repede raspunsul.
Ne bucura faptul ca s-au obtinut despagubirile pe care le va plati integral asiguratorul.=D>
nucu$, utilizator
Daca accidentul a avut loc in 2007 care varianta a ordinului e aplicabila ?
wiktor_i a scris:

Daca accidentul a avut loc in 2007 care varianta a ordinului e aplicabila ?

Era in vigoare Ord.CSA nr.11/2007.Dar suntem in 2011:"> ...cine si ce sa mai plateasca dupa mai mult de 3 ani?:(
Ordinul aplicabil in 2007,evident.
Va intrebati "chiar nu stie nimeni pe acest forum?".
Eu va intreb:cum pot sti ce anume scrie in sentinta?Ne spuneti doar ca instanta a constatat calitatea de asigurator a SC...
In procesul penal calitatea SC...este aceea de asigurator de raspundere civila.
Este o constatare,atat! La plata cine este obligat?ce scrie?
Deci daca procesul a durat 3 ani asiguratorul poate zice bine mersii pas nu? .