Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit RON in derulare la momentul trecerii la moneda ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit RON in derulare la momentul trecerii la moneda unica europeana

Ce se va intampla cu creditele in lei cand vom trece la euro in conditiile in care ne aflam sub perioada contractuala si nu dorim sa semnam un act aditional :) ?
Corect. Nu pot verifica acum ce s-a intamplat in alte tari in privinta dobanzilor, dar presupun ca vor scadea brusc la trecerea la paritatea fixa (EMU II), si vor mai scadea o data la emiterea efectiva de moneda euro, astfel incat nu va mai fi in final nicio diferenta de dobanda intre cei care continua credite facute in euro sau in lei.
Daca anumiti creditori nu schimba dobanzile, fiecare imprumutat va face bine sa refinanteze, dobanzile la euro fiind mult mai mici.