Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Caz din presa Succesiune Adrian Pintea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Caz din presa Succesiune Adrian Pintea

Sumele de bani pe care decedatul, le-a castigat in timpul vietii sunt in mijlocul scandalului iscat intre sotia sa,si rudele acestuia
Unul din punctele asupra carora sotia, pe de o parte, si rudele lui de cujus, de cealalta parte, nu se inteleg sunt banii. Mai exact, cum trebuie impartiti.

Potrivit actelor depuse la dosarul de succesiune, in momentul decesului, acesta avea deschise trei conturi bancare, In total, un pic mai mult de 23.000 de euro, la cursul zilei. Sotia considera ca i se cuvin aproape doua treimi din aceasta suma, banii fiind castigati de actor in timpul casatoriei.

Tatal si sora vor toata suma
In schimb, tatal si sora au cerut intreaga suma, pe motiv ca provin din exercitarea meseriei si astfel reprezinta un bun propriu , ce nu trebuie impartit cu sotia. Rudele mai cer si jumatate din banii aflati in conturile sotiei, intrucat ar fi fost obtinuti in timpul casatoriei cu Adrian.

In plus, tatal si sora artistului cer instantei sa o oblige pe sotie de a returna banii pe care i-a incasat deja, intrucat nu-i apartin

Sunt curioasa ce credeti despre asta:O

anamaria2006, utilizator
Am dat nume pentru ca e un caz de notorietate si mi-era greu sa ii pun in anonimitate.
Daca se invoca motviul ca banii provin din exercitarea meseriei si astfel reprezinta un bun propriu al actorului parintii si sora mostenesc totul?
Am vazut ca s-a scris ceva in legatura cu conturile bancare.Cum se stabilesc cotele in cazul lor?Apoi imobilul de locuit al sotilor nu cumva ramane sotiei daca aceasta nu are alta locuinta?

Sunt nelamurita pentru ca mi-e greu sa cred ca sotul supravietuitor poate ramane cu nimic .

In loc de Lavinia scriai d-na X si tot asa... nu vad unde era greu.
Am spus cine si cat mosteneste din averea celuilalt. Am spus ca are o cota sotul supravietuitor... de unde pana unde ramane cu nimic?

Nu vad motiv sa continuam, nu cunoastem foarte multe lucruri ca sa dam o solutie legala realista... E ca si cum am face microchirurgie cu securea...

Luci, scuze, ai dreptate. E a doua tampenie la care nu ma uit atenta... cred ca ies din forum... :"> Nu aveau o fetita, sau visez?
AVLIL a scris:

In loc de Lavinia scriai d-na X si tot asa... nu vad unde era greu.
Am spus cine si cat mosteneste din averea celuilalt. Am spus ca are o cota sotul supravietuitor... de unde pana unde ramane cu nimic?

Nu aveau o fetita, sau visez?

Pai eu stiu ca si sotul are o cota...numai ca ziceam ca intentia celorlalti este sa o lase fara nimic pe Doamna X .:)
Se pare ca nu au niciun copil.
Sper ca nu am ofensat pe nimeni lasand numele asa cum erau in articol.:(
Totul de pinde de ce venituri are sotia...se stabileste asfel masa succesorala, si nu numai conturile, ci si bunurile sotiei dobandite in cursul casatoriei, si apoi se vor stbili cotele...in procent partajabil bunurile comune, iar din bunurile proprii ale sotului va lua sotia 1/3 si restul 2/3 din bunurile proprii -ascendentii si colateralii privilegiati.
Problema(smecheria) este stabilirea procentului de partaj intre sot si sotie....
anamaria2006 a scris:

Am dat nume pentru ca e un caz de notorietate si mi-era greu sa ii pun in anonimitate.
Daca se invoca motviul ca banii provin din exercitarea meseriei si astfel reprezinta un bun propriu al actorului parintii si sora mostenesc totul?
Am vazut ca s-a scris ceva in legatura cu conturile bancare.Cum se stabilesc cotele in cazul lor?Apoi imobilul de locuit al sotilor nu cumva ramane sotiei daca aceasta nu are alta locuinta?

Sunt nelamurita pentru ca mi-e greu sa cred ca sotul supravietuitor poate ramane cu nimic .

Se pare ca se face o confuzie.
Bunurile destinate exercitarii profesiei sunt bunuri proprii conform art.31, lit.c si nu cele provenite din exercitarea ei.
Sunt de parerea Lilianei, nu cred ca re rost continuarea discutiei, nu cunoatem toate datele.
Lili, scuzele sunt acceptate:D
Uneori, graba strica treaba;)