Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... creditul , mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

creditul , mostenire?

Buna ziua...Mama a decedat si la acea data avea un credit...Acest credit era fara giranti si asigurat...Desi am dus la banca certificatul de deces , dupa 1 an si jumatate , am fost contactata de o firma de recuperare , care mi-a pus in vedere sa platesc acest credit , pe motivul ca un credit devine parte din mostenire...Multumesc!
prima somatie a fost in octombrie 2008 .-cat despre bunurile lui unde locuia . Locuia in casa bunicilor care am cumparato eu personal cu act de vanzare-cumparare
Daca nu va scapa nimic, transmiteti-le sanatate si... altadata sa-si urmareasca toate creantele in timp util...
Va multumesc tuturor pentru sprijinul acordat
Buna seara, va rog sa ma ajutati cu o problema. Am observat pe forum discutia despre mostenirea pasivului si activului in cazul decesului persoanei care a facut creditul. In acest caz ... acestea (pasivul si activul) nu trebuiesc inscrise in actul de mostenitor? Si daca nu .. ce se intampla? ... deoarece eu sunt implicata intr-un astfel de caz. In actul meu de succesiune sunt trecute 2 lucruri: a) bunuri mobile - actiuni la o firma si b) bunuri imobile - apartamentul detinut de mama mea. As dori un raspuns de la dvs ... pentru ca nu stiu ce sa mai cred .. firma de recupare a trimis notificari pe numele mamei mele. De mentinut este faptul ca acest credit este un credit de consum, iar in contractul de credit nu este stipulat nimic in cazul decesului. Va multumesc
Nu se trece nimic in actul de mostenire cu privire la datorii.
Daca firma nu afla de decesul ei nu face nimic.
Firma de recuperari va poate executa daca afla ca sunteti mostenitor acceptant al succesiunii.Au acest drept conform legii.

avocat Claudiu Lascoschi