Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... creditul , mostenire?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

creditul , mostenire?

Buna ziua...Mama a decedat si la acea data avea un credit...Acest credit era fara giranti si asigurat...Desi am dus la banca certificatul de deces , dupa 1 an si jumatate , am fost contactata de o firma de recuperare , care mi-a pus in vedere sa platesc acest credit , pe motivul ca un credit devine parte din mostenire...Multumesc!
Dar ... daca aceste datorii catre banca vor fi trecute pe numele mostenitorului .. probabil ca trebuiesc facute in urma unui act. Care ar fi acel act? Exista lege care reglementeaza trecerea unui contract de pe numele titularului de contract decedat pe cel al mostenitorului fara acordul scris al acestuia din urma? De ce trebuie obligat mostenitorul sa plateasca un credit de care nici nu stie si nici nu-l intereseaza?
Ce se intampla daca la semnarea actului de mostenire nu stiam de acel credit? Am acceptat succesiunea?
In ce consta executarea silita?

Va multumesc
mincu_ramona, utilizator
Dacă aţi acceptat succesiunea, nu are nicio importanţă faptul că aţi ştiut sau nu de existenţa unor datorii ale defunctului. În calitate de moştenitor (calitate consolidată prin actul de acceptare) sunteţi ţinut de toate datoriile celui pe care îl moşteniţi, chiar dacă aceste datorii ar întrece valoarea bunurilor moştenite. Doar dacă aţi fi acceptat sub beneficiu de inventar aţi fi fost scutită de a plăti datoriile din paatrimoniul personal. Acceptînd pur şi simplu, răspundeţi nu doar în limita activului moştenit şi numai cu bunurile moştenite, ci cu întregul dumneavoastră patrimoniu.

Executarea silită înseamnă fie transferul sumelor de bani pe care le aveţi în conturi bancare către creditorii urmăritori, fie, dacă nu aveţi astfel de sume, vînzarea bunurilor dumneavoastră (atît a celor avute anterior, cît şi a celor moştenite) şi plata datoriilor din preţul astfel obţinut.

Liviu S.Bordaş
Daca actul de mostenire a fost realizat, exista posibilitatea de a fi schimbat sau eventual semnat un alt act pentru a accepta sub forma de inventar?
Nu există această posibilitate. Nici posibilitatea renunţării nu mai există. Frumos spuneau latinii: semel heres, semper heres. Adică, moştenitor pe veci, odată ce ai acceptat succesiunea.
Pai si atunci de ce cand mergem la bancapentru a face un inprumut,cei care avem o varsta ,ni se cere sa semnam acea polita de asigurare ptr deces ?