Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... retinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

retinere minor

Buna Ziua,

Este penala fapta unei rude de a retinhe un minor si de a nu lasa un parinte sa aiba legaturi cu el?
In fapt soacra nu a vrut sa mi dea copilul cand am fost dupa el la dansa.Mentionez ca nu sunt divortat de sotie si nu exista nici o hatarare judecatoreasca in acest sens.
Am facut plangere penala (art.189 c.p.)impotriva ei mergand cu un martor la soacra acasa iar aceasta nu a vrut sa imi dea copilul ,facandu se ca ploua cand am sunat la usa cu martorul .

Am primit o rezolutie de neurmarire penala invocandu se ca nu sunt intrunite toate elementele constitutive ale infractiunii.
Oare asa sa fie?Adica poate oricine sa retina un minor impotriva vointei parintelui (si a minorului in fapt)?
Multumesc
EXISTA lipsire de liberatte in mod ilegal.
ASA este definita in codul penal.(probabil nu toti cei care scriu au citit Codul Penal)
Am inteles dar n-am priceput. Adica nu conteaza cine poate retine un minor farasa i se intample nimic? Ce importanta are ca e vorba de soacra dumnealu? Exista vreo lista cu persoane care pot interveni in relatia copil-parinte in afara de decizia unui tribunal? Bun...din relatarea dumnealui nu e foarte clar daca mama locuieste impreuna cu copilul acolo dar ideea in sine ca soacra poate retine nepotul fara acordul unuia din partinti si ca Politia nu poate face nimic mi se pare un pic bizara.

DD care n-a lecturat Codul penal in integralitatea sa.
tiberiucezar a scris:

EXISTA lipsire de liberatte in mod ilegal.
ASA este definita in codul penal.(probabil nu toti cei care scriu au citit Codul Penal)

Mai intai analizati elementele constitutive ale infractiunii si apoi puteti sa afirmati ca "cineva nu a citit codul", se pare cu dumneavoastra nu ati studiat niste tratate de drept special unde se analizeaza fiecare infractiune in parte, TOCMAI pt a nu se face astfel de confuzii. De ce credeti ca nu s-a dispus inceperea urmaririi penale?
Uitati o speta: parintii isi pedepsesc copilul si acesta nu mai are voie sa iasa din casa o perioada. Aceasta este tot o lipsire de libertate pt ca asa e definitia in cod?
Incadrarea unei fapte sa stiti ca nu se face dupa o simpla definitie data de Codul penal, faptul ca soacra cel mai probabil avea interzis de la sotia dumneavoastra sa nu vedeti minorul nu indeplineste elementele constitutive ale infractiunii de lipsire de libertate.
Ati deschis mai multe topicuri cu privire la minor, se vede ca va pasa de acesta si il doriti langa dumneavoastra.
Totusi am inteles ca sunteti in divort cu sotia si s-au stabilit ore de vizita, daca nu vi se permite sa va vedeti copilul in orele stabilite atunci faceti plagere pt acest lucru nu pt lipsire de libertate. Dumneavoastra doriti sa stricati orice relatie cu familia sau sa va vedeti mai des copilul? Fiti dumneavoastra cel intelept si nu il lasati pe copil sa vada astfel de scene deoarece un divort oricum il va afecta. Ar fi bine ca si mama sa inteleaga acest lucru, e doar un copil care inca se dezvolta si are nevoie de parinti.
ContSters178374, utilizator
d-na Olimpia.
daca afirm ca minorul este tinuyt impotriva vointei lui este infractiunhe sau nu?
Deci daca eu tatal lui il intreb pe minor de ce nu iasa afara si acesta imi spune ca nu l lasa bunica este sau nu infractiune?
Unde ati citit ca vina este absolvita daca ai "interzis" de la cineva?Nu intelegeti ca numai parintii au drept asupra copilului?
(si revin la acel moment nu exista nici o hot judecatoreasca privind minorul)
Deci d-na daca minorul nu vrea sa stea este sau nu infractiune?Bineanteles nu are puterea sa se opuna DAR EU CA PARINTE SUNT SINGURUL GARANT AL RESPECTARII DREPTURILOR LUI.
Si sunt obligat sa fac totul ca acestea sa fie respectate.
Deci este sau nu infractiune?
tiberiucezar a scris:

d-na Olimpia.
daca afirm ca minorul este tinuyt impotriva vointei lui este infractiunhe sau nu?
Deci daca eu tatal lui il intreb pe minor de ce nu iasa afara si acesta imi spune ca nu l lasa bunica este sau nu infractiune?
Unde ati citit ca vina este absolvita daca ai "interzis" de la cineva?Nu intelegeti ca numai parintii au drept asupra copilului?
(si revin la acel moment nu exista nici o hot judecatoreasca privind minorul)
Deci d-na daca minorul nu vrea sa stea este sau nu infractiune?Bineanteles nu are puterea sa se opuna DAR EU CA PARINTE SUNT SINGURUL GARANT AL RESPECTARII DREPTURILOR LUI.
Si sunt obligat sa fac totul ca acestea sa fie respectate.
Deci este sau nu infractiune?

Nu e foarte clara situatia pe care o expuneti. Sunteti sau nu in divort cu sotia? Exista, in acest moment, in derulare un proces de incredintare a minorului? Vad ca spuneti la acel moment nu exista nici o hot judecatoreasca privind minorul...deci vorbim despre o situatie trecuta? La acel moment nu exista dar in acest moment exista?

Cum spunea cineva pe aici...la jumatati de povesti...primiti jumatati de raspunsuri care se pot dovedi mai mult sau mai putin potrivite cu ceea ce asteptati...