Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... urgent!-furt intre soti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

urgent!-furt intre soti

Buna ziua. unei prietene de a mea aflate in divort. mai precis s-a emis hotararea judecatoreasca insa nu au trecut cele 30 zile in care se poate face apel iar partajul nu s-a terminat, fostul sot i-a furat masina. Autoturismul mentionat a fost achizitionat de ea in timpul casatoriei, prin credit.i-a si atras atentia sa nu mai foloseasca autoturismul,mai mult i-a luat si ambele chei insa i-a furat cheia din geanta si a plecat cu ea. Locuiesc inca impreuna.se poate face reclamatie de furt? este furt sau furt intre rude?
Art. 208. - Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţământul acestuia, în scopul de a şi-l însuşi pe nedrept, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 12 ani.
Se consideră bunuri mobile şi orice energie care are o valoare economică, precum şi înscrisurile.
Fapta constituie furt chiar dacă bunul aparţine în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârşirii acel bun se găsea în posesia sau deţinerea legitimă a altei persoane.
De asemenea, constituie furt luarea în condiţiile alin. 1 a unui vehicul, cu scopul de a-l folosi pe nedrept.

Ba e chiar furt. faceti plangere la politie. Nu am inteles ce ati povestit referitor la cine ce i-a spus sotului sa nu mai foloseasca, nu am inteles nici daca s-a judecat si partajul... Dar e tot furt. Ideea e ca daca eu si sotul avem un bun dar eu il folosesc in general, el il poate lua numai cu acordul meu, al utilizatorului obisnuit, altfel e furt.
Infractiunea de furt protejeaza si proprietatea dar si folosinta si chiar, asa cum spune textul de lege, posesia legala. Asa incat, numai faptul ca eu foloseam legal un bun care nu era al meu ma indreptateste sa depun plangere daca el s-a furat din posesia mea, chiar daca apartinei surorii mele sau altei persoane.

Daca depune plangere poate se sperie domnul macar si-o lasa in pace cu masina cu tot! Nu e gluma, e vorba de inchisoare!
giulieta a scris:

Autoturismul fiind dobandit in timpul casatoriei este bun comun, de aceea nu putem vorbi de infractiunea de furt.
Char daca masina este instrainata de sot in timpul procesului de partaj, se poate face o expertiza care sa stabileasca valoarea acesteia, pe baza actelor autoturismului.
Putem vorbi de o infractiune doar in situatia in care prin bunul a fost sustras de fostul sot DUPA ce acesta a fost atribuit fostei sotii prin hotararea de partaj (ramasa definitiva si irevocabila).

Oare e chiar asa?
Uite ce spune codul penal art 208 alin 3:
"Fapta constituie furt chiar dacă bunul aparţine în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârşirii acel bun se găsea în posesia sau deţinerea legitimă a altei persoane."
Or, deocamdata sotul era coproprietar, iar sotia pare a fi fost posesor legitim.. (nu am inteles cine a atras atentia sotiei sa nu mai fosloseasca autoturismul)
Deci eu n-as exclude furtul din start... ba sunt destule elemente care pledeaza pentru furt.
Acum.. nu mai stiu exact, de cand nu mai sunt soti (parca din momentul in care hotararea devine definitiva, inceteaza efectele casatoriei... da`nu-s deloc sigur)...
Pentru siguranta as depune plangere pentru furt intre soti...
ContSters56778, utilizator
na, ca ne-am suprapus...:)
De furt intre rude nici nu poate fi vorba, doar nu sunt rude
J H a scris:

giulieta a scris:

Autoturismul fiind dobandit in timpul casatoriei este bun comun, de aceea nu putem vorbi de infractiunea de furt.
Char daca masina este instrainata de sot in timpul procesului de partaj, se poate face o expertiza care sa stabileasca valoarea acesteia, pe baza actelor autoturismului.
Putem vorbi de o infractiune doar in situatia in care prin bunul a fost sustras de fostul sot DUPA ce acesta a fost atribuit fostei sotii prin hotararea de partaj (ramasa definitiva si irevocabila).

Oare e chiar asa?
Uite ce spune codul penal art 8 alin 3:
"Fapta constituie furt chiar dacă bunul aparţine în întregime sau în parte făptuitorului, dar în momentul săvârşirii acel bun se găsea în posesia sau deţinerea legitimă a altei persoane."
Or, deocamdata sotul era coproprietar, iar sotia pare a fi fost posesor legitim.. (nu am inteles cine a atras atentia sotiei sa nu mai fosloseasca autoturismul)
Deci eu n-as exclude furtul din start... ba sunt destule elemente care pledeaza pentru furt.
Acum.. nu mai stiu exact, de cand nu mai sunt soti (parca din momentul in care hotararea devine definitiva, inceteaza efectele casatoriei... da`nu-s deloc sigur)...
Pentru siguranta as depune plangere pentru furt intre soti...

sotia i-a atras atentia sotului sa nu ii ia sau sa-i foloseasca autoturismul insa el i-a furat cheile si masina