Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... TVA la persoane fizice?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

TVA la persoane fizice?

Am o rugaminte la Dumneavoastra , poate ma puteti lamuri.
Anul acesta in luna ianuarie am vandut un teren pe care l-am dobandit in 2002 .
valoarea tranzactiei a fost de 59.000 EUR , la aceasta tranzactie eu am platit doar 2% .
Azi am fost la un notar (mai am un teren de vanzare care costa 122.500 EUR) sa fac contract de vanzare . Acesta m-a intrebat daca am mai facut tranzactii acest an pentru ca daca DA atunci trebue sa platesc pe langa cei 2% si 19% pe taxa valoare adaugata si posibil si 16% pe profit.

Va rog frumos lamuriti-ma , ... nu mai inteleg nimic!#-o
istudor adriana a scris:

este o noua moda in Bucuresti de a se face tranzactii imobiliare pe persoane fizica, sunt multi care construiesc pe persoana fizica si vand ca persoana fizica; intr-adevar se vor lua masuri in acest sens, pt ca deja s-a ajuns la urechile Fiscului; deci cel mai bine este sa fii perfect in legalitate.

:offtopic:
Adriana nu numai in Bucuresti aceasta moda este in toata tara.
ContSters42967, utilizator
ghola a scris:
Criteriul ar fi continuitatea acestui tip de vânzări. „La prima tranzacţie nu se plăteşte TVA, dar la următoarele da. În funcţie de numărul de tranzacţii se face o analiză de risc şi sunt selectate persoanele care vor fi controlate“, a spus şeful ANAF.

Adica daca am mostenit 2 terenuri acum multi ani si le vand in decursul aceluiasi an tre sa platesc TVA? Stupid... Continuitate nu inseamna doua tranzactii, domnul cu pricina cred ca nu isi da seama ce spune!
ghola a scris:

theboss a scris:

Terenul meu in extrasul de carte funciara e trecut curti constructii , cum e ? scutit ori ba?

In baza declaraţiilor anuale de venit, se poate observa dacă o persoană fizică a făcut tranzacţii ce au caracter comercial.

Criteriul ar fi continuitatea acestui tip de vânzări. „La prima tranzacţie nu se plăteşte TVA, dar la următoarele da. În funcţie de numărul de tranzacţii se face o analiză de risc şi sunt selectate persoanele care vor fi controlate“, a spus şeful ANAF.

În scurt timp, Fiscul va avea o sursă suplimentară de cercetare a persoanelor fizice. Ministrul Finanţelor, Varujan Vosganian, a anunţat recent că va crea o bază de date în care notarii vor înregistra toate tranzacţiile imobiliare pe care le fac, aceste date urmând să fie publicate de Ministerul Finanţelor.

Scopul declarat al bazei de date a fost, iniţial, cunoaşterea valorilor reale de vânzare a imobilelor în vederea calmării pieţei. Apoi, ministrul a precizat că centralizarea datelor la Finanţe va servi eliminării evaziunii fiscale din piaţa imobiliară. Aşadar, această bază de date va fi folosită la stabilirea persoanelor fizice care vor fi vizate de controalele inspectorilor fiscali în vederea stabilirii plăţii TVA pe tranzacţii.

S- a mai spus că declaraţiile anuale de venit ale persoanelor fizice se vor corela cu cele ale notarilor şi se va observa dacă sunt corecte, „dacă au înregistrat tranzacţiile la administraţiile financiare, dacă au plătit impozitul şi TVA pentru tranzacţiile repetate mai mari de 35.000 de euro“.

Bun, rezulta ca in prezent nu se stie cand incepe caracterul de continuitate.
De departe acest cod fiscal se impune pe "scena" legisltaiva romaneasca ca cel mai neclar cod adoptat "ever"
ContSters14976, utilizator
avoc71 a scris:
De departe acest cod fiscal se impune pe "scena" legisltaiva romaneasca ca cel mai neclar cod adoptat "ever"

Nu te contrazic in privinta asta.
Pe mine ma deranjeaza modificarile la modificari si alte modificari.
Andreea Lisievici a scris:

ghola a scris:
Criteriul ar fi continuitatea acestui tip de vânzări. „La prima tranzacţie nu se plăteşte TVA, dar la următoarele da. În funcţie de numărul de tranzacţii se face o analiză de risc şi sunt selectate persoanele care vor fi controlate“, a spus şeful ANAF.

Adica daca am mostenit 2 terenuri acum multi ani si le vand in decursul aceluiasi an tre sa platesc TVA? Stupid... Continuitate nu inseamna doua tranzactii, domnul cu pricina cred ca nu isi da seama ce spune!

:offtopic:

Unde-i lege nu-i tocmeala? Cate sunt anapoda in Codul Fiscal si cel de prodedura fiscala.!!!!
ContSters42967, utilizator