Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Imprimut firma pe baza unui imprumut bancar de nevoi ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Imprimut firma pe baza unui imprumut bancar de nevoi personale al asociatilor

Buna ziua,

Pot face un contract de imprumut firma cu firma al carui asociat sunt iar rambursarea acestui imprumut sa fie scadentarul creditului de nevoi personale pe care l-am accesat in nume propriu? Cam care ar fi procedura legala de a imi recupera suma cu dobanda cu tot?

Va multumesc pentru ajutor
Deci eu am spus imprumut soc. cu 10000 si cer si dobanda de 100%. In aceasta suma este inclusa dobanda bancii si alte taxe pe care le-am platit la banca. OK?
Dar aceasta dobanda nu este deductibila fiscal integral ci doar la nivelul dobanzii BNR.
Am mai spus, imprumuturile care poarta dobanda mai mare decat cea stabilita de lege, (adica de Codul fiscal) ceea ce depaseste acest nivel este cheltuiala nedeductibila.
Pentru a constata daca este o chelt. deductibila se calculeaza gradul de indatorare, ca raport intre media capitalurilor imprumutate (adica 10000 euro ) si cea a capitalurilor proprii (adica 200 lei.) de la inceputul si sfarsitul perioadei pentru care se calculeaza impozitul pe profit. Daca gradul de indatorare este intre zero si trei, atunci cheltuielile cu dobanda sunt deductibile.
Daca acestea sunt nedeductibile, se reporteaza in anii urmatori, fiind deductibile atunci cand gradul de indatorare o va permite.
Imprumutul pot sa-l rambursez intradevar si in 10 ani.
De ce este un fals daca dau mai mult inapoi ? in contract prevad dobanda de 100% doar?10000 imprumutul si 10000 dobanda.
ghola a scris:
Dar aceasta dobanda nu este deductibila fiscal integral ci doar la nivelul dobanzii BNR.
Am mai spus, imprumuturile care poarta dobanda mai mare decat cea stabilita de lege, (adica de Codul fiscal) ceea ce depaseste acest nivel este cheltuiala nedeductibila.

Nu inteleg... Cele doua sunt diferite!
Andreea iata textul de lege pe care l-ai dat:

"Art. 23 - Cheltuieli cu dobânzile şi diferenţe de curs valutar
(1) Cheltuielile cu dobânzile sunt integral deductibile în cazul în care gradul de îndatorare a capitalului este mai mic sau egal cu trei. Gradul de îndatorare a capitalului se determină ca raport între capitalul împrumutat cu termen de rambursare peste un an şi capitalul propriu, ca medie a valorilor existente la începutul anului şi sfârşitul perioadei pentru care se determină impozitul pe profit. Prin capital împrumutat se înţelege totalul creditelor şi împrumuturilor cu termen de rambursare peste un an, potrivit clauzelor contractuale.

(2) În condiţiile în care gradul de îndatorare a capitalului este peste trei, cheltuielile cu dobânzile şi cu pierderea netă din diferenţele de curs valutar sunt nedeductibile. Acestea se reportează în perioada următoare, în condiţiile alin. (1), până la deductibilitatea integrală a acestora.

(5) În cazul împrumuturilor obţinute de la alte entităţi, cu excepţia celor prevăzute la alin. (4), dobânzile deductibile sunt limitate la:
a) nivelul ratei dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, corespunzătoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei; şi

(6) Limita prevăzută la alin. (5) se aplică separat pentru fiecare împrumut, înainte de aplicarea prevederilor alin. (1) şi (2)."

Asa cum a specificat Ghola sunt 2 bariere: prima e nivelul dobanzii BNR (acum e aprox 9,5 % pe an) care se aplica la fiecare imprumut. Daca ai depasit acest nivel dobanda e nedeductibila.
Apoi dupa ce ai trecut de asta vine gradul de indatorare, care poate fi intre 0-3, ce depaseste este deductibil in anii urmatori, dar pe fiecare an cel mult pana la nivelul dobanzii de referinta BNR.
Daca am 10000 Euro imprumut si 100% dobanda imi deduc dobanda in 10 ani dar indeplinind 2 conditii:
1. dobanda pe fiecare an sa fie cel mult egala cu nivelul dobanzii BNR (9-10 %); aici in exemplul dat ne cam incadram
2. sa ai capital mare ca sa-ti permita gradul de indatorare; daca ai capital social de ex 5000 de euro gradul de indatorare fiind un raport 10000/5000=2 rezulta ca avem o cheltuiala deductibila atat dpdv al nivel dobanzii BNR cat si al grad de indatorare
Sper ca am inteles corect toate explicatiile de pana acum. Daca nu sa ma corectati.
Buna ziua,
Ar fi ideal cum spuneti dumneavoastra, insa firma va fi imprumutata cu 120 ron si dansul va lua un credit de 100 ron, deci va trebui sa puna 20 ron din buzunar la inceput. (Asa as recomanda eu, ca in contractul de imprumut inrtre persoana si firma sa nu existe dobanzi, practic e un ajutor dat de asociat)
Daca in contractul intre asociat si firma este stabilita dobanda aceasta este considerata ca un castig dintr-o activitate mai mult sau mai putin ocazionala si trebuie sa sa stiti exact cum veti manageria acest imprumut din punct de vedere fiscal, atat in contul firmei cat si pentru persoana, fiindc dumneavoastra ca persoana fizica veti incasa si dobanzi, nu mai conteaza ca apoi le veti vira mai departe.
icsulescu a scris:

Andreea iata textul de lege pe care l-ai dat:

"Art. 23 - Cheltuieli cu dobânzile şi diferenţe de curs valutar
(1) Cheltuielile cu dobânzile sunt integral deductibile în cazul în care gradul de îndatorare a capitalului este mai mic sau egal cu trei. Gradul de îndatorare a capitalului se determină ca raport între capitalul împrumutat cu termen de rambursare peste un an şi capitalul propriu, ca medie a valorilor existente la începutul anului şi sfârşitul perioadei pentru care se determină impozitul pe profit. Prin capital împrumutat se înţelege totalul creditelor şi împrumuturilor cu termen de rambursare peste un an, potrivit clauzelor contractuale.

(2) În condiţiile în care gradul de îndatorare a capitalului este peste trei, cheltuielile cu dobânzile şi cu pierderea netă din diferenţele de curs valutar sunt nedeductibile. Acestea se reportează în perioada următoare, în condiţiile alin. (1), până la deductibilitatea integrală a acestora.

(5) În cazul împrumuturilor obţinute de la alte entităţi, cu excepţia celor prevăzute la alin. (4), dobânzile deductibile sunt limitate la:
a) nivelul ratei dobânzii de referinţă a Băncii Naţionale a României, corespunzătoare ultimei luni din trimestru, pentru împrumuturile în lei; şi

(6) Limita prevăzută la alin. (5) se aplică separat pentru fiecare împrumut, înainte de aplicarea prevederilor alin. (1) şi (2)."

Asa cum a specificat Ghola sunt 2 bariere: prima e nivelul dobanzii BNR (acum e aprox 9,5 % pe an) care se aplica la fiecare imprumut. Daca ai depasit acest nivel dobanda e nedeductibila.
Apoi dupa ce ai trecut de asta vine gradul de indatorare, care poate fi intre 0-3, ce depaseste este deductibil in anii urmatori, dar pe fiecare an cel mult pana la nivelul dobanzii de referinta BNR.
Daca am 10000 Euro imprumut si 100% dobanda imi deduc dobanda in 10 ani dar indeplinind 2 conditii:
1. dobanda pe fiecare an sa fie cel mult egala cu nivelul dobanzii BNR (9-10 %); aici in exemplul dat ne cam incadram
2. sa ai capital mare ca sa-ti permita gradul de indatorare; daca ai capital social de ex 5000 de euro gradul de indatorare fiind un raport 10000/5000=2 rezulta ca avem o cheltuiala deductibila atat dpdv al nivel dobanzii BNR cat si al grad de indatorare
Sper ca am inteles corect toate explicatiile de pana acum. Daca nu sa ma corectati.

Corect, ai explicat pe intelesul tuturor.
ContSters42967, utilizator