avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 218 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... citire contor apa
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

citire contor apa

buna ziua! as vrea sa stiu, explicit, cum se citeste contoarul la apa ( apometru 5 cifre, ex. 00789), pentru a evita discutiile in contradictoriu cu alte persoane. Eu stiu ca ultima cifra nu se ia in calcul efectiv. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 11:46, 1 Februarie 2019
Ieri seară am avut o acțiune de verificare a indexurilor declarate de proprietari (precum și starea sigiliilor, eventuale sustrageri sau pierderi, etc) în toată asociația, așa că am văzut mai multe feluri de apometre.
Multe au fost cu 5 cifre, fără zecimale.
Diferitele tipuri, afiseaza in mod diferit zecimalele, asa ca atentie!
Depinde de model.
La mine toate cifrele sunt MC.
Sub aceste cifre este un mic ceas care masoara litrajul.
ca sa nu mai deschid un nou topic legat de citirea contoarului de apa calda am sa scriu aici nedumerirea mea. cum se citesc apometrele de apa calda Bmeters care au 5 casute si sub ele 4 ceasuri.
Cifrele de pe ecran arata mc intregi.
Ceasul din dreapta indica sutele de litri, deci prima cifra dupa virgula.
Mergand cu privirea catre stanga, ceasul urmator indica zecile de litri, deci a doua cifra dupa virgula.
Si asa mai departe, ultimul ceas (primul din stanga) arata la o rotire completa a acului consum = 1 litru.

Alte discuții în legătură

Cum citesc un contoar de apa rece? Claudiu. Claudiu. Apometrul are 5 cifre este de apa rece cum se citeste,eu stiu k ultima nu se citeste (vezi toată discuția)
Cum se citeste corect un apometru? cristianapopa cristianapopa buna ziua! am o mare dilema ! cum se citeste corect un apometru?dc stie cineva cum il rog f.frumos sa-mi dea un raspuns ,si apoi o sa-i trimit toate datele ... (vezi toată discuția)