Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

cum se poate divorta ,impartii lucrurile(partaj) rapid si ieftin daca cei doi soti se inteleg si sunt de acord cu divortu si impartitul bunurilor?

1. La instanta trebuie sa platiti taxa de 3% din valoare cand pana la primul teremn . Nici oinstanta nu pdeschide doasarul fara a verifica daca taxa de timbru este achiatata.
2. Taxa de timbru se paote recupera de la stat daca depuneti tranzactie la primul termen.Instanat nu va face ea tranzactia ci va trimite la avocat sau mediator.La ambii platiti onorariu. mediatorul in schimb va poate stabili mai multe termene si trebuie sa urmeze o procedura , ca si cum ar fi mediat intelegerea dintre dvs....Avocatul va redacteaza si puteti s-o depuneti dvs. singur fara reprezentare
se tot vorbeste de taxa de timbru,este asa mare e de speriat??ce valuare poate sa aiba/?
Taxa de timbru este de 3 % din valoarea masei partajabile., deci in functie de valoarea masei partajabile se calculeaza si contravaloarea procentului de 3 %.