avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... modul de calcul al vechimii in functii juridice
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

modul de calcul al vechimii in functii juridice

cunoaste cineva daca vechimea ca si consilier juridic se ia in calcul si in cazul unui contract de munca cu timp partial de 2 ore/zi?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:06, 22 Iunie 2008
Asa crezi (sau speri) tu sa se intample insa realitatea bate ... legea si printzipiile! :D
Baroul o sa-si spuna parerea din punctul lor de vedere mai ales cand este vorba de admiterea in profesia de avocat ;)
Interesant topic, insa eu cred ca nu sta nimeni sa faca proportia aferenta celor doua ore, sau in cazul in care cineva are 2 contracte de 8 ore, asemeni, ar fi o prostie, oricum interesant subiect si de actualitate.
ionutstanciucu a scris:

"Unde legea nu prevede, nici noi nu putem face distinctie.":D


Unde legea nu prevede....nici noi dar nici altii nu pot face dinstinctie :D

Am vorbit astazi si cu decanul de la UCJ de aici de la noi si a spus ca vechimea se raporteaza la timpul efectiv lucrat in cazul contractelor cu timp partial :-/
Ca parere personala nu sunt de acord deoarece asa cum spunea si Andreea nu se poate masura vechimea in ore, ci in ani fara a fi raportata la timpul efectiv lucrat. Asta ar insemna ca unii dintre noi care cumuleaza mai multe contracte sa dobandeasca raportat la perioada lucrata 2 ani vechime la 1 an lucrat:O Faina chestie :)
aba812001 a scris:

ionutstanciucu a scris:

"Unde legea nu prevede, nici noi nu putem face distinctie.":D


Unde legea nu prevede....nici noi dar nici altii nu pot face dinstinctie :D

Am vorbit astazi si cu decanul de la UCJ de aici de la noi si a spus ca vechimea se raporteaza la timpul efectiv lucrat in cazul contractelor cu timp partial :-/
Ca parere personala nu sunt de acord deoarece asa cum spunea si Andreea nu se poate masura vechimea in ore, ci in ani fara a fi raportata la timpul efectiv lucrat. Asta ar insemna ca unii dintre noi care cumuleaza mai multe contracte sa dobandeasca raportat la perioada lucrata 2 ani vechime la 1 an lucrat:O Faina chestie :)

In primul rand, daca ar fi asa, consider ca acei dintre noi care sunt consilieri juridici, s-ar afla intr-o situatie de inferioritate fata de absolventii de drept care exercita profesii liberale (avocati, notari) intrucat, de exemplu si pentru a trece din avocatura in corpul consilierilor juridici fara examen se solicita un numar de ani de vechime, iar, dupa cum se stie, avocatii nu sunt constransi sa lucreze 8 ore pe zi.(rog colegii avocati sa nu+mi sara in cap ptr asta, ptr ca stiu ca multi lucreaza mai mult de 8 ore:D)
In al doile rand, te rog sa-l intrebi pe domnul decan al Colegiului de care aparti, in care lege a citit domnia sa ceea ce a afirmat. Probabil este doar parerea dumnealui exprimata in speranta ca nu vor emigra prea multi dintre consilieri in avocatura.:P
In al treilea rand, pe baza ratiunii de la punctul 1, consider ca de aceasta data, avocatii/notarii s-ar afla intr-o situatie de inferioritate fata de consilierii juridici. Practic s-ar ajunge in situatia in care unui consilier juridic i-ar fi recunoscut faptul ca lucreaza 16 ore pe zi, iar unui avocat care lucreaza un numar egal de ore, i s-ar recunoaste doar o norma de 1 zi de lucru.;)

Alte discuții în legătură

Consilier juridic - vechime juridica elena claudia ianasi elena claudia ianasi Bună ziua, Vă rog să mă lămuriţi şi pe mine în următoarea problemă: de 2 ani sunt consilier juridic la o societate comercială (fără a fi ... (vezi toată discuția)
Consilier cu 5 ani vechime , exam de primire sau definitivat? OANA GORAN OANA GORAN :-/ daca sunt cons.j. am peste 5 ani vechime, anul acesta dau exam in toamna pt primire in barou ?? sau dau direct definitivatul si scap de stagiatura??? (vezi toată discuția)
Admitere in barou cu 10 ani vechime liliana liliana Se mai poate intra in Barou cu 10 ani vechime in functia de consilier juridic, cu scutire de examen? (vezi toată discuția)