Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Este bine sa cer recalcularea alcoolemiei?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Este bine sa cer recalcularea alcoolemiei?

am fost depistat cu aparatul etilotest cu o alcoolemie de 061 in aerul expirat,ce urmari poate avea acesta fapta si daca e bine sa cer recalcularea,multumesc
Dle nutzuu , explicatia dlui Goe a fost cat se poate de stiintifica si veridica . Vreau sa va spun un singur aspect , valoarea alcoolemiei de peste 0,40 g/l alcool pur in aerul expirat nu mai este incriminata ca infractiune , ci o valoare peste aceasta limita duce la obligativitatea recoltarii probelor biologice , si doar o alcoolemie de peste 0,80 mg/l alcool pur depistata in sange duce la intocmirea unui dosar penal . :)
Vedeti ca unele prevederi legale se mai modifica pe parcursul timpului ...
Imi pare rau dar sunteti intr-o eroare totala dar cu putina lectuare a OUG 195/2002 si cu putina documentare din practica veti putea exprima informatii veridice.
Astfel practic,conducatorului depistat conducand autovehicole cu o concentratie a alcoolului in aerul expirat peste 0,4 mg/l ii sunt recoltate obligatoriu probe biologice de sange,si i se intocmesc acte premergatoare(dosar penal)pentru infractiunea prev de art 79 din OUG 195/2002.
Se recolteaza sange pt ca de obicei valoarea concentratiei la sange este dubla fata de etilotest.
''Art. 79. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o Imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur In sange ori o concentratie ce depaseste 0,40 mg/l alcool pur In aerul expirat sau care se afla sub influenta unor substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora se pedepseste cu Inchisoare de la 1 la 5 ani.''
Daca in urma rezultatelor de sange concentratia este sub 0,8 se da NUP in dosar iar infractiunea devine contraventie=amenda +suspendarea permisului.
Ar fi mult mai bine daca inainte de a posta ne-am documenta putin pt a nu da sfaturi gresite unor persoane aflate in dificultate.
Vedeti ca unele prevederi legale NU se modifica pe parcursul timpului.....
Cu respect.
nutzzu a scris:

Imi pare rau dar sunteti intr-o eroare totala dar cu putina lectuare a OUG 195/2002 si cu putina documentare din practica veti putea exprima informatii veridice.
Astfel practic,conducatorului depistat conducand autovehicole cu o concentratie a alcoolului in aerul expirat peste 0,4 mg/l ii sunt recoltate obligatoriu probe biologice de sange,si i se intocmesc acte premergatoare(dosar penal)pentru infractiunea prev de art 79 din OUG 195/2002.
Se recolteaza sange pt ca de obicei valoarea concentratiei la sange este dubla fata de etilotest.
''Art. 79. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana care are o Imbibatie alcoolica de peste 0,80 g/l alcool pur In sange ori o concentratie ce depaseste 0,40 mg/l alcool pur In aerul expirat sau care se afla sub influenta unor substante ori produse stupefiante sau medicamente cu efecte similare acestora se pedepseste cu Inchisoare de la 1 la 5 ani.''
Daca in urma rezultatelor de sange concentratia este sub 0,8 se da NUP in dosar iar infractiunea devine contraventie=amenda +suspendarea permisului.
Ar fi mult mai bine daca inainte de a posta ne-am documenta putin pt a nu da sfaturi gresite unor persoane aflate in dificultate.
Vedeti ca unele prevederi legale NU se modifica pe parcursul timpului.....
Cu respect.

Singurul aflat in eroare sunteti dvs .
Faptul ca are o valoare de peste 0.40 mg/l alcool in aerul expirat nu inseamna dosar penal , ci obliga agentul rutier sa conduca pe conducatorul auto la unitatea medicala ptr recoltarea probelor biologice . In acest moment exista doar suspiciuni cu privire la savarsirea unei fapte de natura penala . Cam asta este practica , si credeti-ma ca o cunosc destul de bine ... am instrumentat numeroase dosare cu un astfel de obiect . Ceea ce ati citat dvs este forma veche de incriminare a infractiunii ... momentan conducerea sub influenta bauturilor alcoolice este prevazuta la un alt articol , si nu 79 cum gresit ati precizat dvs , tocmai ptr ca nu v-ati actualizat modificarile survenite la OUG 195/2002 .
In prezent articolul care incrimineaza fapta este un altul si suna dupa cum urmeaza :
Art.87. - (1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană care are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.
Odata cu valoarea de 0,4 la etlotest si recoltarea de sange se intocmeste d.p. in care se fac cercetari.In functie de rezultatul sangelui fapta e contraventie(>0,8 )sau infractiune(>0,8).Daca ati procedat altfel pe timpul serviciului, ati facut-o pe propria raspundere dar nici nu vreau sa imi imaginez ca sunteti politist.
Mea culpa cu privire la inacadrare.
Faceti mai intai diferenta intre lucrare penala si dosar penal :) . Si mai intai avem in vedere si care sunt procedurile de lucru care nu sunt publice si intra sub incidenta informatiilor clasificate protejate de legea 182/2002 . In necunostinta de cauza , nu mai dati cu presupusul. :)