Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acciza la gaze
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acciza la gaze

Am constatat dupa postarile unor utilizatori ca unii nu au acciza pe factura de gaz.

Aveti trecute cumva rubrica separata acciza pe factura de gaz?

Si daca aveti sau nu la ce furnizor se intampla sa fie sau nu si ce suma ca la unii vad ca este trecuta dar este 0.

Multumesc.
w_v_w_v, utilizator
La GDF, autocitirea se poate da si online.Folosesc de mult timp aceasta varianta si nu am avut probleme
Intervalul atribuit este la toti clinetii GDF la fel oare?Ca sper sa fie in jurul datei de 1.

Cel putin la furnizorul actual fac citirile la 1 si asta e excelent.
Oricum cred ca o sa aflu la intalnire cu reprezentanta GDF ca deja am stabilit o intalnire sa imi explice ce si cum.
Multumesc.
w_v_w_v, utilizator
La noi intervalul atribuit este 27-29. In ultima zi a lunii sau prima zi a lunii urmatoare se emite factura, atat la cele 2 scari ale blocului, cat si cea individuala(pentru cei care avem contract separat si contor la usa)
Nu stiu daca este asa pentru toti consumatorii, sau unii au alte intervale de transmitere a indexului.
La noi intervalul este 6-8 ale lunii, pentru tot blocul, facturi individuale. Stiu asta pentru ca eu dau citirile pentru mai multi proprietari "seniori" care au avut probleme cu transmiterea telefonica.
Am reusit sa aflu veneri cum este cu acciza si penalizarile.
Acciza se aplica numai persoanele juridice cu unele exceptii (scutiri) prevazute de lege.
Scutirile sunt prevarute in Codul Fiscal articolul SECŢIUNEA a 13-a
Scutiri la plata accizelor
ART. 206 cu 60 link direct

[ link extern ]

Penalizarile sunt prevazute in Codul de Procedura Fiscala. la art 120 Dobanzi.
Alin 1 si 7. link direct
[ link extern ]

Art. 120

Dobânzi

(1). Dobânzile se calculează pentru fiecare zi de întârziere, începând cu ziua imediat următoare termenului de scadenţă şi până la data stingerii sumei datorate inclusiv.
(7) Nivelul dobânzii de întârziere este de 0,04% pentru fiecare zi de întârziere şi poate fi modificat prin legile bugetare anuale.

Uitandu-ma pe spatele facturii GDF Suez am observat si dobanzi.
M-au lamurit angajatii GDF mai nou penalizarile sunt inlocuite de dobanzi si penalizarile nu se mai iau.
Oricum cu ocazia asta au observat si dansii(GDF) ca pe spatele facturii era gresit precizat articolul 120 cu alin 1 si 7 la penalizari in loc de dobanzi.
Oricum cei de la GDF explicau clar pe spatele facturii ca pana la data iulie 2010 de au fost penalizari in valoare de 0.1% apoi penalizari de 0.05% pe zi si de la 1 sept se iau doar dobanzi de 0.04% sau cum se va mai modifica Codul Fiscal.

In ceea ce priveste numarul de zile de 30 zile in loc de 45 acesta este specificat in contractul cadru de furnizare al gazelor si se pare ca desi ar trebui sa tina cont ca si in cazul electricitatii de legea 51/2006 ANRE nu a tinut cont de ea decat in cazul electricitatii.
Prin urmare m-am adresat la ANRE unde se nu stiau cum sa ne spuna ce de fapt ei nu au treba cu legea aceea si sa citesc cine sunt autoritatile de reglementare competente.

Dupa ce le-am citit articolul 2 din Legea serviciilor comunitare de utilitati publice, legea 51/2006 unde sunt si ei:
b) autoritati de reglementare competente - Autoritatea Nationala de Reglementare pentru Serviciile Comunitare de Utilitati Publice, denumita in continuare A.N.R.S.C., Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei, denumita in continuare A.N.R.E., Autoritatea Rutiera Romana, denumita in continuare A.R.R., sau autoritatile administratiei publice locale, dupa caz;

nu stiau ce sa mai zica si mi-au spus sa ma ma adresez in scris.
Pana la urma se pare ca trebuiau sa tina cont de Legea serviciilor comunitare de utilitati publice, legea 51/2006 si la GAZ nu numai la electricitate si ca si aici la persoanele juridice trebuia sa fie 15+30 zile dar sunt numai 30 dar stiti dv toate contractele din toata tara sunt semnate asa si ca oricum imi vor trimite un raspuns scris.
w_v_w_v, utilizator