Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Incadrarea in grad de handicap
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Incadrarea in grad de handicap

buna ! salut cu respect ! as vrea sa va rog sa imi raspundeti la o intrebare. daca tatal meu are ambele picioare amputate, are dreptul la insotitor sau ingrijitor permanent ? mentionez ca pe gradul dansului de handicap scrie accentuat, iar codul este S 78-77 cod handicap 1. va multumesc foarte mult pentru bunavointa de a-mi raspunde. cu respect, mariana rusu
Ce venituri mai are tatal dv, in afara indemnizatiei?
In ultimul timp gradul de handicap se acorda si in functie de venit, de situatia sociala.
Daca tatal dv are o pensie de pana in 1500 lei, este proprietar, atunci a fost incadrat bine, nu se tine cont de afectiune, se tine cont de situatia materiala.
daca tatal dv nu are venituri atunci refaceti dosarul, solicitati o alta ancheta sociala, si solicitati DGASPC din judetul dv o noua examinare pt stabilirea gradului grav de handicap si pt a ai se acorda insotitor. daca tatal dv este protezat si poate merge, gradul va ramane acelasi, accentuat.

Sa stiti ca situatia materiala a persoanei cu handicap este un factor decizional in stabilirea incadrarii.