avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Notificare privind incetarea sau Decizie de incetare ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Notificare privind incetarea sau Decizie de incetare cu acordul partilor?

Buna ziua,
Un salariat si-a depus demisia, conforma careia ultima zi de munca ar trebui sa fie 22 si deci incetarea contractului incepand cu 23. Dar pe 22 a cerut concediu si i-a fost aprobat. In cazul acesta: se face decizie cu acordul partilor sau notificare de incetare ca urmare a demisiei?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:12, 21 Aprilie 2011
Atunci este clar. CO nu suspenda perioada de preaviz asa ca emiteti decizia de incetare a CIM cu data de 23.
Si intocmesc "Notificare de incetare ca urmare a demisiei" (iar in pontaj ultima zi o sa apara ca si zi de concediu)?
1. Intocmiti decizia de incetarea a CIM cu data de 23, conform art.79(1) din Codul muncii.
2. In pontaj ultima zi de preaviz este in CO.
Eu am precizat de notificare conform art.79 alin (1), pentru ca pe site-ul chiar a ITM-ului este la sectiunea "Formulare raporturi de munca" un asfel de document, numit: "Notificare privind incetarea CIM ca urmare a demisiei" .
Si mai am o intrebare: cand inregistrez in Revisal incetarea: pe 23, iar daca 23 este sambata o voi inregistra pe 22?
Multumesc frumos pentru raspunsuri.
Ultima modificare: Joi, 21 Aprilie 2011
cris2279, utilizator
Inregistrarea in Revisal se face la data incetarii, dar avand in vedere ca 23 este Sambata poti face inregistrarea maine pe 22. In concluzie se poate mai devreme, dar nu mai tarziu de data incetarii.

Alte discuții în legătură

Incetare suspendare si inregistrare incetare contract in revisal cris2279 cris2279 O salariata revine din co crestere copil (2 ani) la data zz. La data zz-1 ea face cerere pentru reluarea activitatii incepand cu zz si in acelasi timp isi ... (vezi toată discuția)
Revisal pt incetare cim prin demisie art 81(7) florinita florinita Am un angajat pt care inceteaaza cim cu 01.07.2011 cf art 81 alin 7 codul muncii republicat. 1) Revisal nu este actualizat. Motivul incetarii in revisal este ... (vezi toată discuția)
Neacordarea co si demisie respinsa ContSters178374 ContSters178374 Buna seara! Problema mea este urmatoarea. Mama mea are bilet de avion pt data de 20 dec ca sa plece in CO 2 saptamani sa isi vada sora si sa se odihneasca, ... (vezi toată discuția)