Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Votul MEU
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Votul MEU

Votul MEU...doborat de sistem...
-"Nici viitorul nu mai e ce-a fost candva!"-

Dupa zeci de ani de asteptare, dupa ce am rabdat, dupa ce am explodat, iata-ne in sfarsit fata in fata cu fericirea. Acea fericire pe care ti-o da unicitatea intr-o mare diversitate. Pot sa votez! Pot sa schimb ceva. Pot sa schimb lumea!

Votul meu poate sa schimbe lumea!

Doar ca am ajuns mai tarziu cu vreo 70 de ani la aceasta fericire. E ca si cum nu am avut posibiliteatea sa-mi cumpar masIna la 20 ani, dar am primit una la 90 de ani...

Se pare ca votul meu este infrant de sistem. Organismul a imbatranit... Ce sa fac...nu mai am 20 de ani....

De fapt nu asta e marea problema... Cea mai mare problema e aceea ca nici nu mai am la ce sa sper...

Imi pot depasi conditia, dar nu stiu sa ma lupt cu sistemul.

Going outside the box
[ link extern ]

:coffee:

ContSters167247, utilizator
Iulian Manea a scris:

Ce discutie grea ai deschis, Corina!

Iuda L-a vandut pe Hristos pentru 30 de arginti. Cei ce-si vand votul pentru o galeata de plastic L-ar fi vandut pe Hristos mult mai ieftin.

De acord cu tine, dar cum ramane cu votul tau care, la numaratoare, are plusul la candidatul pe care nu l-ai votat?
romania inedit a scris:

Eu cred ca prima casuta din buletinul de vor ar trebui sa fie o casuta in care sa se poata da votul in alb, nu sa votez in alb ca sa aiba ei ce stampila .

Aici va dau dreptate si a fost o mare surpriza pentru mine ca, atunci cand s-a introdus, votul in alb nu a avut un spatiu concret de exprimare pe buletin. Sper ca acest lucru sa se intample la viitoarele alegeri.

Darie Tudor a scris:

Iulian Manea a scris:

Ce discutie grea ai deschis, Corina!

Iuda L-a vandut pe Hristos pentru 30 de arginti. Cei ce-si vand votul pentru o galeata de plastic L-ar fi vandut pe Hristos mult mai ieftin.

De acord cu tine, dar cum ramane cu votul tau care, la numaratoare, are plusul la candidatul pe care nu l-ai votat?

Nu inteleg la ce va referiti.
Iulian MANEA, Contabil
:rofl:Daca punem stampila pe "vot alb", cu siguranta ca ei nu vor mai putea sa o aplice in celelalte parti (esentiale), astfel incat votul sa ramana tot nul:D
ContSters167247, utilizator
Iuda nu l-a vandut pe hristos pe "30 de arginti", a fost cred mai mult o chestie de principii. Probabil teama de schimbare vs. siguranta prezentului. Cat despre cei care si-ar fi "vandut" votul pe "o galeata de plastic"...tz,tz,tz....e mai usor sa acuzam decat sa analizam. Poate din cauza ca ne e frica de ce-am descoperi. Vorbesti de aceasta categorie de oameni ? [ link extern ]
Aceeasi oameni care au decenii de trai in spate in draga ta romanie? De ce este asa greu de inteles mentalitatea - " si asa tot ai lor ies,macar sa ma aleg cu ceva"
Poate ca ei au mai multa experienta ca noi? Intelegeti despre ce vorbesc?
Nu gasesc nimic romantic in a avea stampila in mana,nu am votat si inca gandesc ca nu voi vota dar incurajez pe ceilalti s-o faca. Asta dintr-o ipocrizie cronica gandind sa nu-mi murdaresc actul de indentitate pentru ca mai apoi sa-i pot comenta pe cei ce-au gresit.
Daca cumva sunteti jenati de produsul comunismului (ref. vot/galeata...blabla) asteptati sa vedeti in actiune produsul societatii din '90 incoace. Eu ar trebui sa stiu,ma reprezinta.
In romania votul va ramane o scuza de duminica.
Romania este ca o casa care a luat foc si dupa incediu un singur perete a ramas in picioare. Noi de 20 de ani construim in jurul acelui perete si ne miram ca se darama tot ce am construit. Probabil ar trebui demolata si reconstruita?
Crezi ca se rezolva prin vot?
Ah...ca educatia - jumate am vandut-o lui Pista si din ce a ramas am mai redus jumate din finantari...Go demos cratos.
petre_muncitorul, utilizator
petre_muncitorul a scris:

Iuda nu l-a vandut pe hristos pe "30 de arginti", a fost cred mai mult o chestie de principii. Probabil teama de schimbare vs. siguranta prezentului. Cat despre cei care si-ar fi "vandut" votul pe "o galeata de plastic"...tz,tz,tz....e mai usor sa acuzam decat sa analizam. Poate din cauza ca ne e frica de ce-am descoperi. Vorbesti de aceasta categorie de oameni ? [ link extern ]
(...)

Iuda l-ar fi vandut gratis pe Hristos, dar daca tot a primit ceva, a luat. La fel si cu galeata de plastic...

Registrul e acelasi.