avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 383 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Aprobari montare sistem video
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Aprobari montare sistem video

Doresc sa montez un sistem de supraveghere video pentru perimetrul casei mele dar nu stiu daca acest lucru este cumva reglementat in vreun fel. Nu as vrea sa primesc vreo amenda dupa ce mi se sparge casa... :))
Legea 333/2003 privitoare la instalarea camerelor de supraveghere este pentru spatii de firme, magazine, parcari.Nu se prevede obligativitatea unei persoane private sa ceara avizul IGP pt.a-si instala camere antiefractie.
Sistemele de monitorizare particulare nu au treaba cu aceasta lege.De altfel, daca perimetrul pe care il ocupa respectiva camera, depaseste proprietatea lui, aceasta se cheama imagine de perspectiva si nu intra la incalcarea "drepturilor omului" pentru ca ar trebui , in acest caz, sa ne punem cu totii"ochelari de cai"-cunoasteti termenul? si sa nu mai vedem nimic in jur.
Faptul ca imi monitorizez proprietatea si camera are bataia atat de mare, incat se vede si o bucatica din proprietatea vecinului, nu incalca dreptul la viata privata,S-ar putea afirma ca poate intra in conflict cu notiunea de viata privata dar atunci instantele vor trebui sa faca o analiza a circumstantelor concrete in care s-a produs aceasta intruziune, sa urmareasca un scop legitim , sa fie proportionala cu scopul urmarit( acestea sunt cateva din criteriile CEDO, cand se vorbeste de ingerinta in viata privata.
Revenind, in niciun caz, montarea , pt.propria siguranta, a unui sistem de supraveghere, nu inseamna incalcarea dreptului vecinului la viata lui privata.
Legea da indicatii doar pt. instalarea sistemului de protectie intr-un domeniu public, tip magazin, hotel, orice altceva dar sa fie public(nu este vorba despre domeniul public al U.AT sau municipiu, sau alt domeniu public al statului).Este vorba de locuri frecventate, publice.Niciunde in lege, chiar reactualizata, nu scrie despre "autoaparare" in caz de efractie ,cu licenta, cu autorizatie de la IGP. , cu aceste sisteme -camere video.
Si vorbesc absolut sigur.Da, daca este vorba despre monitorizare angajati magazin, hotel, benzinarie, este necesar ca sistemul sa ti-l faci cu o firma specializata, care are licenta pt.instalarea acestor sisteme.
che_gargara a scris:

Doctrina in materie e stufoasa si nimic nu-i clar !
....
Le montezi, o faci pe riscul tau !
....
In jungla legislativa de la noi + legislatia UE+ hotararile CEDO cred ca sunt maxim zece persoane in tara asta care sa-ti poata da un raspuns transant,
...........
Parerea mea !
....
Ia scrieti drepturile omului (human rights) si dati-i lui goagal sa caute !


:D In primul rand ca asta cu exista 10 oameni in Romania este deja patentata:bully:

Cand terminati de studiat milionul de rezultate necesar unui raspuns la aceasta speta, cautati pe Google si "nulla poena sine lege". Veti afla ceva interesant, ca nimeni nu poate fi condamnat pentru o fapta care nu este incriminata de un text de lege clar si accesibil.

Dl. ovideo1 intreba daca poate fi pedepsit in urma instalarii unui sistem video pe perimetrul propriei case. Daca nu exista un text de lege contrar in vigoare, nu poate primi nici amenda, nici alta pedeapsa.
Inca o data. cred ca nu are nici o legatura subiectul cu postarea d-lui "gargara".
Revenind., pot sa spun ca atata vreme cat iti exerciti un drept legitim(si aici este vorba de apararea integritatii fizice, a bunurilor proprii , ale proprietatii in sine) prin montarea unei camere, care poate ca ajunge sa bata si la vecin, nu inseamna ca i-ai incalcat dreptul lui la viata lui privata.ci ti-ai exercitat dreptul tau de proprietate .Acesta este unul din criteriile CEDO-pe care le are in considerare cand cerceteaza acuzele de "incalcare a vietii private"- si anume daca scopul , motivul cu care a fost incalcat, corespunde unei legitimari morale, necesare(acela de a se apara de efractie, nu de a comercializa, instala aceste sisteme)Dreptul , conf.art.8 care prevede ca orice om are drept la respectarea vietii sale private, a domiciliului, a corespondentei prevede ca ingerinta trebuie sa fie proportionala cu scopul urmarit. Nici pe departe , jurisprudenta CEDO nu se leaga de montarea unei camere, si chiar mai multe, pt. apararea propriei proprietati, si care , din intamplare, focalizare, perspectiva, ajunge pe peluza vecinului.
Cei care au sarit ca arsi in apararea ideii ca nu are vecinul ce comenta daca e filmat non stop, probabil ca si ei au facut la fel.
Este de neconceput ca dreptul unuia sa incalce flagrant pe al altuia, de principiul acesta ati auzit???? La Romania se poarta taranismele de acest gen: nu-mi pasa de vecin si gasesc eu incadrare legala pentru asta.
Sa fie clar: democratia inseamna sa faci ce ai chef respectind cu sfintenie drepturile celorlalti. Nu cum a fost prost inteles la noi: fac ce vrea muschii mei ca eu este smecher de Bucuresti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Camere de supraveghere video rada_gaby rada_gaby E legal sa imi pun o camera la curtea mea, sa imi filmeze spatele casei, doar proprietatea mea, nu spre vecini sau spre drumul public, pot sa chem o persoana ... (vezi toată discuția)
Camere de supraveghere video pentru curte si parcarea din fata casei. Ion_florescu Ion_florescu Buna ziua. Locuiesc la casa si in urma unor acte de vandalism comise de anumite persoane de rea credinta asupra proprietetii mele, doresc sa montez doua ... (vezi toată discuția)
Supraveghere video, intrare in legalitate Eduard1 Eduard1 Buna ziua. As dorii daca ma puteti ajuta cu un model declaratie de acord . Locuiesc la casa ( sunt proprietar) si din cauza ca sunt plecat mai tot ... (vezi toată discuția)