Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Sa revenim la scrierea cu î din i !
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Sa revenim la scrierea cu î din i !

Buna ziua,

Dragi colegi de forum, va propun o dezbatere cu privire la revenirea la vechea scriere in limba romana.

Va descriu deci, motivele dorintei mele.
Iata-ma citind pe internet pe diverse si variate forumuri, subiecte postate de oameni diferiti. Constat cu stupoare ca multi dintre acestia nu s-au acomodat cu scrierea cu â din a, de fapt, n-au inteles aproape nimic din minunatele reguli.
Din pacate, am observat ca foarte multi cetateni pun â la inceputul cuvantului de unde si aparitia unor cuvinte ce ne „zgarie„, daca imi permiteti „retina„, gen: ânceput, ânvațătoare, ân s.a.
Totodata, cu parere de rau spun ca multi nu reusesc sa faca diferența intre cuvintele normale si cele formate prin adaugarea prefixului, deci ... nici nu se poate pune problema folosirea î-lui din i in cadrul cuvantului „reîntregire„, de ex., evident fiind scris „reântregire„#-o.
Nu sunt de acord nici cu scrierea impreunata a „niciun„ și „nicio„.

Nu credeti ca ar fi bine sa revenim la vechile reguli?
Astept, cu nerebdare :), opiniile voastre.
Eu ziceam de "a" de la "albină", "arici", "aţă" etc.
Serios vorbind, am vazut pe forum si greseli de ortografie ale cuiva care se doreşte traducător autorizat. Cum o fi absolvit facultatea de litere, Doamne iartă-mă?! ªi s-a mai şi înfuriat când i s-a atras atenţia...
Asa, da!
Din pacate, vad si eu multe greseli (nu numai pe forum) unele din exces de zel, altele...
In cazul aratat am accentuat pe cele cu â desi mai sint si alte greseli. M-am rezumat la tema topicului.
O zi buna va doresc si... putine ocazii de a gasi greseli!
ContSters200573, utilizator
Ana-anituca a scris:

Nu am sesizat ironia. Sper ca glumiti, totusi.
 la inceputul cuvintelor??

a) scrierea cu î la începutul și sfârșitul cuvintelor și cu â la mijlocul cuvintelor, cu excepția cazurilor când prin compunere un î inițial ajunge în interiorul cuvântului (ex.: începând, a urî, vârstă, bineînțeles, neîncetat).

Vezi tu.... dacă ar si știi toată lumea ce este acela un cuvânt compus ar fi ceva.
Dar când ei nu au înțeles regula simplă de a-l pune pe î din i la începutul sau sfârșitul cuvintelor, chiar avem pretenția ca ei să știe ce sunt sufixele, prefixele și alte categorii gramaticale?
Am fi prea optimiști, zic eu.....
bianca.bonnie, utilizator
bianca.bonnie a scris:

Ana-anituca a scris:

Nu am sesizat ironia. Sper ca glumiti, totusi.
 la inceputul cuvintelor??

a) scrierea cu î la începutul și sfârșitul cuvintelor și cu â la mijlocul cuvintelor, cu excepția cazurilor când prin compunere un î inițial ajunge în interiorul cuvântului (ex.: începând, a urî, vârstă, bineînțeles, neîncetat).

Vezi tu.... dacă ar si știi toată lumea ce este acela un cuvânt compus ar fi ceva.
Dar când ei nu au înțeles regula simplă de a-l pune pe î din i la începutul sau sfârșitul cuvintelor, chiar avem pretenția ca ei să știe ce sunt sufixele, prefixele și alte categorii gramaticale?
Am fi prea optimiști, zic eu.....

Buna ziua,va rog sa explicati de ce ati folosit mai sus verbul "a sti" cu doi de "i" si nu cu un "i".Intreb asta deoarece vad peste tot ,mai ales la generatia tinara ca nu stiu sa foloseasca terminatia cu doi de "i" in multe cazuri.e.g.:(copii-copiii "..copii au fost acasa...",fi in loc de fii - "...tu sa fi in locul meu",etc.).Ca sa nu mai zic de alta greseala care ma scoate cel mai mult din sarite: "mingia" in loc de "mingea"-"...mingia a iesit afara...".Eu nu spun ca in cazul dumneavoastra nu e corect,doar intreb,nu sint "expert".Insa cu aceasta ocazie am vrut sa postez si exemplele mele. Cat despre "nicio","niciun", mi se par aberatii.Aaaa, si ca sa nu uit,tot tinerii am observat ca folosesc cratima in multe cazuri fara sa fie nevoie: "... ave-ti ceva pe haina..." . Oribil. Asta arata,cred,nivelul predarii (si nu "predari" - aviz necunoscatorilor)din scolile noastre.Devenim analfabeti incet,incet.Asta cred ca se doreste de "cei de sus" ca sa ne poata prosti (si nu "prostii" cum am mai vazut scris-cazul opus celui de mai sus pe care l-am exemplificat,folosit de aceiasi tineri).Scuze pentru greseli daca sint.Mi-as dori sa se scuze si cei care fac greseli grosolane,dar nu prea cred ca sint sperante...
Bafta multa!(oare cuvantul asta de unde a mai aparut? ("bafta"-hmm...pare de origine tiganeasca...sau "tiganesc"?).Mai bine,succes!...offf...altul...multe asimilate....
Sa nu uit, cine preia emisiunea domnului Pruteanu, ca avem nevoie multa s-ar parea...Si in format sa dea exemple(mai ales pe cele ale celor care fac emisiuni -"....care le-am vazut.." in loc de "... pe care le-am vazut...")
georgetrif2004, utilizator