Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cheltuieli deductibile PFA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cheltuieli deductibile PFA

De curand am deschis un PFA cu activitatea principala Administrarea Imobilelor pe baza de contract sau comision. Am facut contrect de comodat pentru apartament pentru a putea deduce 30% chieltuieli de intretinere. De asemenea am facut si contract de comodat pentru masina. Pot sa deduc chieltuieli cu benzina deoarece in legea 230 se precizeaza ca trebuie sa ma ocup de procurarea materialelor necesare reparatiilor? Daca achizitionez anvelope de iarna pentru masina este o chieltuiala deductibila in intregime sau doar partial? De asemenea revizia efectuata este o chieltuiala deductibila in intregime sau partial?
(1) Daca nu am stabilit in contractul de comodat pentru masina o cota (Ex 30%) in care masina este folosita de PFA iar facturile de reparatii sunt in totalitate pe PFA nu asi putea sa sa intoduc ca si chieltuiala toata suma de pe factura de la service? In contractul meu de comodat se precizeaza ca voi suporta toate chieltuielile cu intretinerea.
(2) In ceace combustibilul nu o sa il introduc ca si chieltuiala anul acesta deoarece venitul pe PFA este destul de mic.
Din discutie reiese ca autoturismul este folosit si in interes personal. Ca urmare, indiferent pe numele cui sa face factura, se repartizeaza pe PFA doar cota parte corespunzatoare.

Combustibilul este cheltuiala nedeductibila la calculul impozitului pana la 31/12/2011. A fost o scapare din partea mea.